


Nikon Z6 25 MP Mirrorless Camera (Body Only)
$1,996.95 • Out Of Stock • By Nikon
Nikon Z6 25 MP Mirrorless Camera (Body Only) is a 25 MP Mirrorless Camera. It has a Full Frame CMOS sensor. It can record up to 4K videos. It offers 310 Shots per Charge battery life. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Viewfinder and Image Stabilization.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,996.95
Search
Nikon Z6 25 MP Mirrorless Camera (Body Only) price in United States is $1,996.95. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Mirrorless
- 25 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 to 30 sec. in steps of 1/3 or 1/2 EV, bulb, time, X200 Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
OUT OF STOCK
Nikon Z6 25 MP Mirrorless Camera (Body Only) Specs
Group: $1,500 to $2,500
- Mirrorless
- 25 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 3.2 in, 2.1M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 to 30 sec. in steps of 1/3 or 1/2 EV, bulb, time, X200 Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Nikon |
| Type | Mirrorless |
| Model | Z6 |
Design and Body
| Dimensions | 134 x 100.5 x 67.5 mm |
| Weight | 585 g |
| Dust Resistant | Yes |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | Full Frame (35.9 x 23.9 mm) |
Lens
| Lens Mount | Nikon Z Mount |
| AF Points | 273 Points |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Contrast detection, Phase detection |
| Touch Focus | Yes |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | TFT LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3.2 in |
| Display Resolution | 2.1M dots |
| Articulating Display | Yes, Tilting TFT |
| View Finder | Yes, Electronic Viewfinder, Approx.0.8x Magnification |
| View Finder Size | 1.27 cm |
Photography Features
| Metering | Matrix metering, Center-weighted metering: Weight of 75% given to 12 mm circle in center of frame; weighting can instead be based on average of entire frame, Spot metering: Meters 4mm circle (about 1.5% of frame) centered on selected focus point, Highlight-weighted metering |
| Continous Shots | Low-speed continuous: 1-5 fps, High-speed continuous: 5.5 fps, High-speed continuous (extended): 12 fps |
| Self Timer | 10 seconds, 2 seconds, Custom seconds |
| Inbuilt Flash | No |
| Flash Modes | Front-curtain sync, Rear-curtain sync, Red-eye reduction, Red-eye reduction with slow sync, Slow rear-curtain sync, Slow sync, Off |
| Extra Features | Pictures, Red-eye correction when previewing, Videos |
Exposure & Shutter
| ISO | ISO 100 - 51,200 in steps of 1/3 or 1/2 EV, Can also be set to approx. 0.3, 0.5, 0.7 or 1 EV (ISO 50 equivalent) below ISO 100 or to approx. 0.3, 0.5, 0.7, 1 or 2 EV (ISO 204,800 equivalent) above ISO 51,200; auto ISO sensitivity control available |
| Max Shutter Speed | 1/8000 to 30 sec. in steps of 1/3 or 1/2 EV, bulb, time, X200 |
| Exposure Modes | Auto, Programmed auto with flexible program (P), Shutter-priority auto (S), Aperture-priority auto (A), Manual (M), User settings (U1, U2, U3) |
| Exposure Lock | Yes |
| Exposure Compensation | -5 to +5 EV in increments of 1/3 or 1/2 EV available in modes P, S, A, M, SCENE and EFFECT modes |
Image
| Camera Resolution | 25 MP |
| White Balancing | Auto (3 types), Choose color temperature (2,500 K–10,000 K), Cloudy, Direct sunlight, Flash, Fluorescent (7 types), Incandescent, Natural light auto, Preset manual (up to 6 values can be stored), all with fine-tuning, Shade |
| Image Stabilizer | Yes, 5-axis image Sensor Shift |
| Image Formats | JPEG, RAW |
Video
| Video Recording | 3840 x 2160 (4K) @ 30p / 25p / 24p 1920 x 1080 (Full HD) @ 120p / 100p / 60p / 50p / 30p / 25p / 24p |
| Video Formats | MOV, MP4 |
| Slow Motion Support | Yes |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | IEEE 802.11b/g/n/a/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| NFC | No |
| GPS | Yes |
| USB Port | Type 3.1 |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | microUSB |
| Built-in Microphone | Yes |
| Microphone Port | Yes |
| Headphone Port | Yes |
Features
| Accessory Shoe | No |
Memory
| Memory Card Types | 1 |
Battery & Power
| Battery Model | EN-EL15b |
| Battery Life | 310 Shots per Charge |
Nikon Z6 25 MP Mirrorless Camera (Body Only) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













