

Sjcam SJ10 Pro 12 MP Sports and Action Camera
$217.19 • View Prices • By SJCAM
Sjcam SJ10 Pro 12 MP Sports and Action Camera price in United States starts from $217.19.
- Share
$217.19
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12 MP Camera
- 1/2 inch CMOS Sensor
- 2.33 in, 1.2400030004310363e+79M dots, LCD Display
- Automatic Max Shutter Speed
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- Lithium Ion
Sjcam SJ10 Pro 12 MP Sports and Action Camera Specs
Group: $17,500 to $22,500
- 12 MP Camera
- 1/2 inch CMOS Sensor
- 2.33 in, 1.2400030004310363e+79M dots, LCD Display
- Automatic Max Shutter Speed
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- Lithium Ion
General
| Brand | SJCAM, Black |
| Model | SJ10 Pro, SJ10 Pro 12 MP 4K60fps 2.33" UHD IPS Touch Display Action Camera | 10M Waterproof Body |
| Series | Action Camera |
| Sales Package | 1 x Camera, 1 x Base Mount, 1 x Frame Mount, Screw, 2x Curved Mount, 2x Flat Mount, USB-C Cable, 2 X 3m Adhesive Sticker. |
Design and Body
| Dimensions | 65 x 45 x 10000 mm |
| Weight | 65 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | 1/2 inch |
Display & ViewFinder
| Display | LCD Display |
| Display Size | 2.33 in |
| Display Resolution | 1.2400030004310363e+79M dots |
Exposure & Shutter
| ISO | 100 (low sensitivity) to 6400 (high sensitivity) |
| Shutter Type | Auto |
| Max Shutter Speed | Automatic |
Image
| Camera Resolution | 12 MP |
Video
| Video Recording | K |
| Video Formats | MP4 (H.264 / H.265 HVEC) |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Built-in Microphone | Yes |
Features
| Additional Features | 4K 60FPS VIDEO RECORDING, IMX SENSOR, Micro SD Card, AC Adapter, Battery |
Battery & Power
| Battery Type | Lithium Ion |
Warranty
| Warranty | 6 months, Manufacturer's Warranty for 6 Months |
| Warranty Covered | Only manufacturing defects. |
| Not Covered in Warranty | Physical damage |
Sjcam SJ10 Pro 12 MP Sports and Action Camera Price History
You can check the price history of Sjcam SJ10 Pro 12 MP Sports and Action Camera below. The current price is $20,789. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











