

SJCAM SJ4000 Dual Screen Sports and Action Camera
$74.09 • Out Of Stock • By SJCAM
SJCAM SJ4000 Dual Screen Sports and Action Camera price in United States starts from $74.09.
- Share
This Camera is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$74.09
Search
Features
- Sports and Action Camera
- 16 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 2 in, LCD Display
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- Detachable Battery
OUT OF STOCK
SJCAM SJ4000 Dual Screen Sports and Action Camera Specs
Group: $6,000 to $8,000
- Sports and Action Camera
- 16 MP Camera
- 4K Video Recording
- Full Frame CMOS Sensor
- 2 in, LCD Display
- Wi-Fi
- Built-in Microphone
- Detachable Battery
General
| Brand | SJCAM |
| Model | SJ4000 Dual Screen |
| Type | Sports and Action Camera |
| Sales Package | 1 x Camera, 1 x Waterproof Housing, 1 x Helmet Base, 1 x USB Cable, 1 x Frame Mount, 1 x Wiping Cloth, 2 x 3M Sticker, 2 x SJCAM Sticker, 1 x User Manual |
Design and Body
| Dimensions | 41 x 29.8 x 59.2 mm |
| Weight | 420 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | Full Frame |
Lens
| Lens Type | Wide Angle |
Display & ViewFinder
| Display | LCD |
| Display Size | 2 in |
Exposure & Shutter
| ISO | Action Camera |
Image
| Camera Resolution | 16 MP |
Video
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD 2.7K @ 30 fps 1080p @ 30/60 fps FHD 720p @ 120/30/60 fps HD |
| Video Formats | MP4 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | microUSB |
| Built-in Microphone | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Detachable Battery |
Warranty
| Warranty | 1 year, Yes |
| Warranty Covered | Only Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

SJCAM SJ4000 Dual Screen Sports and Action Camera vs Akaso EK7000 20MP Action Camera
SJCAM SJ4000 Dual Screen Sports and Action Camera vs DJI Action 2 Sports and Action Camera
SJCAM SJ4000 Dual Screen Sports and Action Camera vs Digitek GoCAM DAC-002 Sports and Action Camera
SJCAM SJ4000 Dual Screen Sports and Action Camera vs IZI One Plus 5K 48MP Action Camera
SJCAM SJ4000 Dual Screen Sports and Action Camera vs GoPro HERO10 23MP Sports & Action Camera
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm LensDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











