



Sony a1 50MP Mirrorless Camera (Body Only)
$5,119.95 • View Prices • By Sony
Sony a1 50MP Mirrorless Camera (Body Only) is a 50 MP Mirrorless Camera. It has a Full Frame BSI-CMOS sensor. It can record up to 8K videos. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Viewfinder, Image Stabilization and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony a1 50MP Mirrorless Camera (Body Only) price in United States is $5,119.95. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Mirrorless
- 50 MP Camera
- 8K Video Recording
- Full Frame BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1.4M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
Sony a1 50MP Mirrorless Camera (Body Only) Specs
Group: $4,250 to $5,750
- Mirrorless
- 50 MP Camera
- 8K Video Recording
- Full Frame BSI-CMOS Sensor
- 3 in, 1.4M dots, LCD, Touch Screen Display
- 1/8000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
General
| Brand | Sony |
| Type | Mirrorless |
| Series | Alpha |
| Model | a1 |
Design and Body
| Dimensions | 128.9 x 96.9 x 69.7 mm |
| Weight | 737 g |
| Material | Magnesium Alloy |
Sensor
| Type | BSI-CMOS |
| Size | Full Frame (35.9 x 24 mm) |
Lens
| Lens Mount | Sony E |
| Auto Focus | Yes |
| Auto Focus Type | Continuous-Servo AF, Direct Manual Focus, Manual Focus, Single-Servo AF |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Display | Tilting Touchscreen LCD |
| Touch | Yes |
| Display Size | 3 in |
| Display Resolution | 1.4M dots |
| View Finder | Yes, Electronic (OLED), Approx. 0.9x Magnification |
Photography Features
| Metering | Average, Center-Weighted Average, Highlight Weighted, Multiple, Spot |
| HDR Shooting Mode | Yes |
| Continous Shots | Up to 30 fps at Maximum Resolution for up to 155 Frames (Raw) / 165 Frames (JPEG) |
| Self Timer | 2/5/10-Second Delay |
| Inbuilt Flash | No |
| External Flash | No |
Exposure & Shutter
| ISO | Photo- 100 to 32,000 in Manual Mode (Extended: 50 to 102,400), 100 to 12,800 in Auto Mode, Video- 100 to 32,000 in Manual Mode, 100 to 12,800 in Auto Mode |
| Max Shutter Speed | 1/8000 sec |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
Image
| Camera Resolution | 50 MP |
| White Balancing | Auto, Cloudy, Color Temperature, Color Temperature Filter, Custom, Daylight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Shade, Underwater |
| Image Stabilizer | Yes, Sensor-Shift, 5-Axis |
| Image Formats | HEIF, JPEG, RAW |
Video
| Video Recording | 8K @ 24/25/30 fps UHD 4K @ 100/120/24/25/30/50/60 fps UHD |
| Video Formats | XAVC S, XAVC HS, H.264, H.265 |
Connectivity
| Wi-Fi | 2.4 / 5 GHz Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | None |
| USB Port | Yes |
| USB Port Type | USB-C |
| HDMI | Mini-HDMI |
| Built-in Microphone | Stereo |
| Remote Control | Yes (via Bluetooth or tethered PC) |
Features
| Accessory Shoe | Yes |
| Tripod Socket | Yes |
Battery & Power
| Battery Type | Rechargeable Lithium-Ion |
| Battery Capacity | 2280 mAh |
| Battery Model | NP-FZ100 |
Warranty
| Warranty | 2 years, Yes |
Sony a1 50MP Mirrorless Camera (Body Only) Prices
2% (price dropped by $94 in one month)
Sony a1 50MP Mirrorless Camera (Body Only) Price History
You can check the price history of Sony a1 50MP Mirrorless Camera (Body Only) below. The current price is $5,119.95. Over the past month, there has been a decrease of $94 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-T30 II 26MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera (Body Only)
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony Alpha ZVE10 II Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant CameraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















