

Sony a6100 Mirrorless Camera (Body Only)
$848 • View Prices • By Sony
Sony a6100 Mirrorless Camera (Body Only) is a 24 MP Mirrorless Camera. It has an APS-C CMOS sensor. Notable features include Wi-Fi, Bluetooth, Viewfinder, NFC and Touchscreen.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony a6100 Mirrorless Camera (Body Only) price in United States is $848. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Variants
Features
- Mirrorless
- 24 MP Camera
- APS-C CMOS Sensor
- 921.6k dots, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
- View Finder, External Flash
Sony a6100 Mirrorless Camera (Body Only) Specs
- Mirrorless
- 24 MP Camera
- APS-C CMOS Sensor
- 921.6k dots, Touch Screen Display
- 1/4000 sec Max Shutter Speed
- Wi-Fi, HDMI
- Built-in Microphone
- View Finder, External Flash
General
| Brand | Sony |
| Type | Mirrorless |
| Series | Alpha |
| Model | a6100 |
Design and Body
| Weight | 396 g |
Sensor
| Type | CMOS |
| Size | APS-C (23.5 x 15.6 mm) |
Lens
| Lens Mount | Sony E |
| Auto Focus | Phase Detect, Multi-area, Center, Selective single-point, Tracking, Single, Continuous, Touch, Face Detection, Live View |
| Manual Focus | Yes |
Display & ViewFinder
| Touch | Yes |
| Display Resolution | 921.6k dots |
| View Finder | 100%, Electronic, 1.07× (0.71× 35mm equiv.) Magnification |
Photography Features
| Metering | Multi, Center-weighted, Spot |
| Continous Shots | 11.0 fps |
| Self Timer | Yes |
| Inbuilt Flash | Yes |
| Flash Range | 6.00 m (at ISO 100) |
| External Flash | Yes |
Exposure & Shutter
| ISO | Auto, 100-32000 (expands to 51200), 51200 |
| Max Shutter Speed | 1/4000 sec |
Image
| Camera Resolution | 24 MP |
| White Balancing | 10 presets |
| Image Stabilizer | No |
Video
| Video Formats | MPEG-4, XAVC S, H.264 |
Connectivity
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | 802.11b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| GPS | None |
| USB Port | Yes |
| USB Details | USB 2.0 (480 Mbit/sec) |
| HDMI | Yes (micro HDMI) |
| Built-in Microphone | Stereo, Yes |
| Remote Control | Yes (wireless or smartphone) |
Battery & Power
| Battery Model | NP-FW50 lithium-ion battery & charger |
Sony a6100 Mirrorless Camera (Body Only) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Sony a6100 Mirrorless Camera (Body Only) Price History
You can check the price history of Sony a6100 Mirrorless Camera (Body Only) below. The current price is $848. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cameras
Related Searches
Compared With

Nikon Z6 III 24.5MP Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7 IV 33MP Mirrorless Camera (Body Only)
Kodak Step 10MP Instant Camera vs Fujifilm Instax Mini 12 Instant Camera
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Sony a6700 Mirrorless Camera with 16-50mm Lens
Canon EOS R50 V Mirrorless Camera with 14-30mm Lens vs Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Fujifilm X-M5 26MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens vs Fujifilm X-T30 II 26.1MP Mirrorless Camera with 15-45mm Lens
Sony a7R V Mirrorless Camera (Body Only) vs Sony a7R VI Mirrorless Camera (Body Only)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













