











Ford Explorer
$47,012 • By Ford
Ford Explorer price in United States starts from $47,012.
- Share
This is an Upcoming Car.
Ford Explorer is expected to launch soon.
Ford Explorer is expected to launch soon.
$47,012
Expected Ex-Showroom PriceFeatures
- 7 Seater SUV
- Petrol, 2300 cc Turbo Engine
- Wireless Android Auto / Apple CarPlay, Wireless Charging
- 360° View Camera, Front Parking Sensors
- Lane Keep Assist
- ESP, Traction Control, Hill Start Assist
- Rear Arm Rest, USB Charging Port Rear
- Heated, Ventilated Seats
UPCOMING
Ford Explorer Specs
Group: $4,125,000 to $4,875,000
- 7 Seater SUV
- Petrol, 2300 cc Turbo Engine
- Wireless Android Auto / Apple CarPlay, Wireless Charging
- 360° View Camera, Front Parking Sensors
- Lane Keep Assist
- ESP, Traction Control, Hill Start Assist
- Rear Arm Rest, USB Charging Port Rear
- Heated, Ventilated Seats
General
| Model | Explorer |
| Type | SUV |
Engine and Transmission Details
| Engine Type | 2.3L EcoBoost I-4 |
| Engine Displacement | 2300 cc |
| Maximum Power | 295.9 bhp @ 5500rpm |
| Maximum Torque | 420 Nm @ 3500rpm |
| Transmission Type | Automatic |
| Turbo Charger | Yes |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Gear Box | 10 Speed Automatic Gear Box |
| Drive Type | Rear Wheel Drive (RWD) |
Performance Details
| Fuel Tank Capacity | 68 L |
| Fuel Type | Petrol |
Suspension and Handling Details
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link Independent |
| Shock Absorbers Type | Gas-pressurized Hydraulic |
| Steering Type | Electric |
| Adjustable Steering | Yes, Tilt, Telescopic |
| Brake Type | Disc (Front), Disc (Rear) |
Body Design Details
| Length | 5046.98 mm |
| Width | 2268.22 mm |
| Height | 1767.84 mm |
| Ground Clearance (Unladen) | 208.28 mm |
| Wheel Base | 3025.14 mm |
| Tyre Type | All-Season BSW Tires |
| Tyre Size | 255/55R20 |
| Spare Wheel | Yes |
| Number Of Doors | 5 |
| Seating Capacity | 7 Seater |
Comfort and Convenience Details
| Engine Start/Stop Button | Yes |
| Remote Engine Start | Yes |
| Automatic Climate Control | Yes, 3 Zone |
| Air Purifier | Yes |
| Power Windows Front | Yes |
| Power Windows Rear | Yes |
| One Touch Power Windows | Driver & Passenger |
| Electric Boot Opener | Yes |
| Low Fuel Warning Light | Yes |
| Boot Light | Yes |
| Cruise Control | Yes |
| Keyless Entry | Yes |
| Central Console Armrest | Yes, with Storage |
| Power Outlet 12V | Front & Rear |
| USB Charging Port Front | Yes |
| USB Charging Port Rear | Yes |
| Foldable Rear Seat | Yes |
| Seat Features | Heated Seats Front |
| Passenger Accessories | Cabin Light Front, Rear Reading Lamp, Rear Seat Headrest, Rear Seat Centre Arm Rest, Luggage Hook And Net |
| Driver Rear View Monitor (DRVM) | Yes |
| Adjustable Headrest | Front, Rear |
| Cup Holder | Front Centre, Rear |
| Sunglass Holder | Yes |
| Steering Features | 3-Spoke, Leather Wrapped, Heated |
| Extra Features | Second-Row Sunblinds |
Styling Features
| ORVM Color | Body Colored |
| Bumper Color | Body Colored |
| Door Handle Color | Body Colored |
| Interior Door Handle Finish | Chrome |
| Front Grille Design | Satin Chrome and Ebony Grille |
| Exterior Style | Single Tone |
| Dashboard Style | Dual Tone |
Features
| Steering Mounted Controls | Audio, Voice, Cruise, MID |
| Alloy Wheels | Yes |
Safety Features
| Anti Lock Braking System (ABS) | Yes |
| Electronic Brake force Distribution (EBD) | Yes |
| Speed-Sense Auto Door Lock | Yes |
| Brake Assist | Yes |
| Anti-Theft Alarm | Yes |
| Seat Belt Warning | Yes |
| Speed Limit Alert | Yes |
| ISOFIX Child Seat Mount | Yes |
| Tyre Pressure Monitoring System (TPMS) | Yes |
| IRVM Type | Auto Dimming |
| Engine Immobilizer | Yes |
| Anti-Theft Device | Yes |
| Parking Sensors | Front, Rear |
| Airbags | Driver, Passenger, Side, Curtain, Knee |
| Seat Belts | Rear Seat Belts |
| Vehicle Control | Electronic Stability Program (ESP), Traction Control, Hill Start Assist |
| Electric Parking Brake (EPB) | Yes, with Auto Hold |
| Door Lock | Central Locking, Child Safety Locks |
| Headlamps | LED Headlamps, Automatic Headlamps, Follow Me Home Headlamps |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes, LED DRLs |
| High Beam Assist | Yes |
| Reverse Camera | Yes |
| 360° View Camera | Yes |
Advanced Driver Assistance System (ADAS) Features
| Lane Keep Assist | Yes |
| Reverse Brake Assist | Yes |
| Glare Free High Beam and Pixel Light | Yes |
Interior Features
| Air Conditioner | Yes |
| Heater | Yes |
| Instrument Cluster | 12.3 inches, Digital |
| Multi Information Display (MID) | Color LCD Productivity Screen |
| Tachometer | Yes |
| Digital Odometer | Yes |
| Electronic Multi Trip Meter | Yes |
| Glove Compartment | Yes |
| Lighting | Ambient Lighting |
| Adjustable Seats | Electric Adjustable Seats, Electric Height Adjustable Driving Seat |
| Seats Features | Ventilated Front Seats |
| Seat Upholstery | Leatherette |
| Extra Features | Illuminated Door-Sill Scuff Plates |
Exterior Features
| Adjustable Headlights | Yes |
| Front Fog Lights | Yes, LED |
| Rear Fog Lights | Yes, LED |
| Tail Lights | LED |
| Brake Lights | LED |
| High Mount Stop Lamp | Yes |
| Wheel Design | Alloy, Luster Nickel-Painted Aluminum Wheels |
| Defoggers | Front Window Defogger, Rear Window Defogger |
| Rain Sensing Wiper | Yes |
| Rear Window Wiper | Yes, with Washer |
| Electric Folding ORVM | Yes, with Auto Fold |
| Outside Rear View Mirror (ORVM) | ORVM Turn Indicators, Electrically Adjustable ORVM, Heated ORVM |
| Roof Features | Roof Rail |
| Sunroof | Yes |
| Body Design | Chrome Garnish, Rear Spoiler, Tinted Glass |
Connectivity
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Input Port | Yes |
| Android Auto | Yes, Wireless |
| Apple Carplay | Yes, Wireless |
| Wireless Charging | Yes |
Infotainment Features
| Touch Screen | Yes |
| Speakers Brand | Bang & Olufsen |
| Front Speakers | Yes |
| Rear Speakers | Yes |
| Speakers Count | 12 |
| Number Of Subwoofers | 1 |
| Media Player | Radio |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Cars
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
































