



Honor Band 9
$93.48 • Out Of Stock • By Huawei
Honor Band 9 price in United States starts from $93.48.
- Share
This Fitness Band is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$93.48
Search
Features
- Bluetooth 5.3
- 1.47 in, 256 x 402 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, 5ATM
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Harmony OS, Android, iOS, iOS Compatible
OUT OF STOCK
Honor Band 9 Specs
- Bluetooth 5.3
- 1.47 in, 256 x 402 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, 5ATM
- Dust Proof
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Harmony OS, Android, iOS, iOS Compatible
General
| Country of Origin | China |
| Sales Package | Bracelet × 1, Charging cable and base × 1, Quick Start & Safety Information & Warranty Card × 1 |
Design and Body
| Weight | 14 g |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | 5ATM |
| Dust Proof | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 8.99 mm |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 1.47 in |
| Resolution | 256 x 402 pixels |
| Features | Always on Display |
| Type | Color AMOLED |
Features
| Incoming Call Notify | Yes |
| Text Message Notify | Yes |
| Timer | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Reminder | Yes |
| Calorie Meter | Yes |
| Steps Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
Technical
| Compatible OS | Harmony OS, Android, iOS, iOS |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
Battery
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Backup | 7.5 days |
| StandBy Time | 14 days |
Fitness Features and Sensors
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Fitness Bands
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A36 5G vs Motorola Edge 2025
Xiaomi Poco F7 Ultra 5G vs Xiaomi 15T Pro
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













