




Huawei Band 10
$59 • Out Of Stock • By Huawei
Huawei Band 10 is a Fitness Band from Huawei. Compare prices, read reviews, and check specifications of Huawei Band 10.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Fitness Band is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$59
Search
Huawei Band 10 price in United States is $59. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Bluetooth 5.0
- 1.47 in, 194 x 368 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, 5ATM
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Android 9.0 or Later, iOS 13.0 or Later Compatible
- Alarm Clock, Stopwatch, Reminder, Timer
OUT OF STOCK
Huawei Band 10 Specs
- Bluetooth 5.0
- 1.47 in, 194 x 368 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, 5ATM
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Android 9.0 or Later, iOS 13.0 or Later Compatible
- Alarm Clock, Stopwatch, Reminder, Timer
General
| Country of Origin | China |
| Sales Package | HUAWEI Band 10, Charging cable, User Guide & Safety Information & Warranty Card |
Design and Body
| Weight | 15 g |
| Material | Aluminum Alloy or Durable Polymer Material |
| Strap | Fluoroelastomer Strap |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | 5ATM |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 8.99 mm |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 1.47 in |
| Resolution | 194 x 368 pixels |
| PPI | 282 ppi |
| Type | Color AMOLED |
Features
| Alarm Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Reminder | Yes |
| Calorie Meter | Yes |
| Steps Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
Technical
| Compatible OS | Android 9.0 or Later, iOS 13.0 or Later |
| Compatible Devices | Android and iphone |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
Extra
| Extra Features | Watch Faces, Sports Mode |
Battery
| Battery Backup | 14 days |
Fitness Features and Sensors
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
Huawei Band 10 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Fitness Bands
Related Searches
Compared With

Xiaomi 17 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Google Pixel 10 Pro XL vs OnePlus 15
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A56 5G
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Google Pixel 11 Pro XL vs Apple iPhone 18 Pro MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















