

Realme Band 2
$28.24 • Out Of Stock • By Realme
Realme Band 2 price in United States starts from $28.24.
- Share
This Fitness Band is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$28.24
Search
Features
- Bluetooth 5.1
- 1.4 in, 167 x 320 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, IP68
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- LCD Display
- Android, iOS Compatible
- Incoming Call, Text Message
OUT OF STOCK
Realme Band 2 Specs
- Bluetooth 5.1
- 1.4 in, 167 x 320 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, IP68
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- LCD Display
- Android, iOS Compatible
- Incoming Call, Text Message
General
| Sales Package | 1 Smart Band, USB Charging Dock, User Manual |
| Indicator Type | Vibration |
Design and Body
| Weight | 27.3 g |
| Material | Silicone |
| Strap | Silicone |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | IP68 |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 259 mm |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 1.4 in |
| Resolution | 167 x 320 pixels |
| Features | 500 nits Brightness |
| Type | Color LCD |
Features
| Incoming Call Notify | Yes |
| Text Message Notify | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Reminder | Yes |
| Calorie Meter | Yes |
| Steps Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Shock Resistant | No |
Technical
| Compatible OS | Android, iOS |
| Compatible Devices | Smartphone |
Connectivity
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | Yes, 5.1 |
Extra
| Extra Features | 90 Sports Mode, 50+ Personalized Dial Faces, Smart AIoT Control, Stress Measurement |
Battery
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Backup | 12 days |
Fitness Features and Sensors
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Realme Band 2 Videos
Related Fitness Bands
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S25 FE (256GB)
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25 FE
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra
TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto G Stylus 5G 2025Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














