


Xiaomi Mi Band 6
$39.98 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Mi Band 6 is a Fitness Band from Xiaomi. Compare prices, read reviews, and check specifications of Xiaomi Mi Band 6.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Fitness Band is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$39.98
Search
Xiaomi Mi Band 6 price in United States is $39.98. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Bluetooth 5.0
- 1.56 in, 152 x 486 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, 5ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Android 6.0 or iOS 10.0 and above Compatible
OUT OF STOCK
Xiaomi Mi Band 6 Specs
- Bluetooth 5.0
- 1.56 in, 152 x 486 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, 5ATM
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Android 6.0 or iOS 10.0 and above Compatible
General
| Sales Package | Fitness Band, Charging Cable, User Manual |
| Indicator Type | Vibration |
Design and Body
| Weight | 12.8 g |
| Material | PC plastic |
| Strap | TPU plastic |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | 5ATM |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 12.7 mm |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 1.56 in |
| Resolution | 152 x 486 pixels |
| PPI | 326 ppi |
| Features | Up to 450 nits Brightness, Tempered glass with anti-fingerprint coating |
| Type | Color AMOLED |
Features
| Incoming Call Notify | Yes |
| Text Message Notify | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Reminder | Yes |
| Calorie Meter | Yes |
| Steps Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
Technical
| Compatible OS | Android 6.0 or iOS 10.0 and above |
| Compatible Devices | Smartphones |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| GPS | Yes |
Extra
| Extra Features | Voice Recognition, Music and volume control, NFC Support, 11 Activity mode, 130+ Band Displays |
Battery
| Battery Type | 125 mAh Lithium-ion polymer Battery |
| Battery Backup | 14 days |
| Wireless Charging | Magnetic Charging |
| StandBy Time | 14 days |
Fitness Features and Sensors
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
Xiaomi Mi Band 6 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Fitness Bands
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 FE
Samsung Galaxy S26 Ultra vs OnePlus 16 Pro
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S25 PlusDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













