
Xiaomi Smart Band 8 Pro
$79.99 • Out Of Stock • By Xiaomi
Xiaomi Smart Band 8 Pro is a Fitness Band from Xiaomi. Compare prices, read reviews, and check specifications of Xiaomi Smart Band 8 Pro.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Fitness Band is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$79.99
Search
Xiaomi Smart Band 8 Pro price in United States is $79.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Bluetooth 5.3
- 1.74 in, 336 x 480 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, IP68
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Android 8.0 or iOS 12.0 and above Compatible
OUT OF STOCK
Xiaomi Smart Band 8 Pro Specs
- Bluetooth 5.3
- 1.74 in, 336 x 480 pixels, Touch Display
- Water Resistant 50 m, IP68
- Scratch Resistant, Dust Proof
- Heart Rate Monitor, Calorie Count, Sleep Monitor
- Step Count, Pedometer
- AMOLED Display
- Android 8.0 or iOS 12.0 and above Compatible
General
| Sales Package | Fitness Band, Charging Cable, Warranty Card, User Manual |
Design and Body
| Weight | 22.5 g |
| Material | High-strength fiber polymer + NCVM and GG3 Reinforced Glass |
| Strap | TPU |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant Depth | 50 m |
| Water Resistant Certificate | IP68 |
| Dust Proof | Yes |
| Scratch Resistant | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Thickness | 9.99 mm |
Display
| Touch | Yes |
| Size | 1.74 in |
| Resolution | 336 x 480 pixels |
| PPI | 336 ppi |
| Features | Always On Display, Maximum 600 nits Brightness |
| Type | Color AMOLED |
Features
| Incoming Call Notify | Yes |
| Text Message Notify | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Timer | Yes |
| Stopwatch | Yes |
| Reminder | Yes |
| Calorie Meter | Yes |
| Steps Count | Yes |
| Heart Rate Monitor | Yes |
Technical
| Compatible OS | Android 8.0 or iOS 12.0 and above |
| Compatible Devices | Smartphones |
Connectivity
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| GPS | Yes |
Battery
| Battery Type | Lithium-ion 289 mAh |
| Battery Backup | 1.33 hours |
Fitness Features and Sensors
| SpO2 (Blood Oxygen) Monitor | Yes |
| Pedometer | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
Xiaomi Smart Band 8 Pro Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Fitness Bands
Compared With

RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Red Magic 11 Air
Kospet Tank T4 Smartwatch vs Amazfit T-Rex 3 Pro Smartwatch
Apple iPad Pro 13 M5 2025 Tablet (1TB + Nano-texture Glass+ Wi-Fi) vs Samsung Galaxy Tab S11 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













