






Sony PlayStation 4 Slim 500GB Gaming Console
$559 • View Prices • By Sony
Sony PlayStation 4 Slim 500GB Gaming Console is a Gaming Console from Sony. Compare prices, read reviews, and check specifications of Sony PlayStation 4 Slim 500GB Gaming Console.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sony PlayStation 4 Slim 500GB Gaming Console price in United States is $559. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- AMD
- Octa Core
- 8 GB RAM
- 500 GB Storage, HDD
- AMD Radeon Based Graphics, 800 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, HDMI
- Vibration
- USB
Sony PlayStation 4 Slim 500GB Gaming Console Specs
- AMD
- Octa Core
- 8 GB RAM
- 500 GB Storage, HDD
- AMD Radeon Based Graphics, 800 MHz
- Wi-Fi, Bluetooth, HDMI
- Vibration
- USB
General
| Brand | Sony |
| Model | PlayStation 4 Slim |
| Device Type | console |
| Width | 264.16 mm |
| Height | 38.1 mm |
| Depth | 287.02 mm |
| Weight | 2.1 kg |
Game Controller
| Quantity | 1 |
| Controls | Circle key, Cross key, Square key, Triangle key, directional buttons, dual analog sticks, touch pad |
| Wireless | Yes |
| Built-in Speaker | Yes |
| Vibration | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headset Port | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Port | 2 x USB |
| HDMI | Yes |
Processor
| Processor | AMD |
| CPU Core | Octa Core |
Graphics
| GPU | AMD Radeon Based Graphics |
| GPU Clock Speed | 800 MHz |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 500 GB, HDD |
Extra
| Internet | Yes |
| Voice Control | Yes |
| Sales Package | Main Unit, HDMI cable, USB Cable, Wired headset |
Sony PlayStation 4 Slim 500GB Gaming Console Prices
21% (price increased by $116 in one month)
Sony PlayStation 4 Slim 500GB Gaming Console Price History
You can check the price history of Sony PlayStation 4 Slim 500GB Gaming Console below. The current price is $559. Over the past month, there has been a increase of $116 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Gaming Consoles
Related Searches
Compared With

Sony PlayStation 5 Slim Digital Edition Gaming Console - Call of Duty: Black Ops 6 Bundle vs Microsoft Xbox Series S 512GB Gaming Console - Fortnite & Rocket League Bundle
Nintendo Switch 2 vs Sony PlayStation 6 (PS6) Gaming Console
Microsoft Xbox Series X Digital Edition 1TB Gaming Console vs Microsoft Xbox Series X 1TB Gaming Console
Microsoft Xbox Series X Digital Edition 1TB Gaming Console vs Microsoft Xbox Series S 512GB Gaming Console
Microsoft Xbox Series X 1TB Gaming Console vs Microsoft Xbox Series S 512GB Gaming ConsoleDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















