


Acer AL15G-52 Gaming Laptop (12th Gen Core i5-12450H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graphics)
$792.69 • View Prices • By Acer
Acer AL15G-52 Gaming Laptop (12th Gen Core i5-12450H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graphics) price in United States starts from $792.69.
- Share
$792.69
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer AL15G-52 Gaming Laptop (12th Gen Core i5-12450H/ 16GB/ 5… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 22.7 mmThick
- 1.59 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i5 12450H
- 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores
4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - Octa Core (4P + 4E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsLarge
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Acer AL15G-52 Gaming Laptop (12th Gen Core i5-12450H/ 16GB/ 5… Price History
You can check the price history of Acer AL15G-52 Gaming Laptop (12th Gen Core i5-12450H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graphics) below. The current price is $74,794. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer AL15G-52 Gaming Laptop (12th Gen Core i5-12450H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graphics) vs Acer Aspire 7 A715-76G NH.QMFSI.004 Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
Acer AL15G-52 Gaming Laptop (12th Gen Core i5-12450H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graphics) vs Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop (13th Gen Intel Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graphics)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Acer AL15G-52 Gaming Laptop (12th Gen Core i5-12450H/ 16GB/ 5… Full Specs
General
| Series | Aspire Lite |
| Model | AL15G- 52 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.5 x 238 x 22.7 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | 1 x USB 3.2 Type-A port, 1 x USB 2.0 Type-A port, 2 x USB 3.2 Type-C ports |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Keyboard with Independent Numeric Keypad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Two built-in stereo speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i5 12450H |
| Speed | 4 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores 4 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 12450H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












