


Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop (Intel Core7-240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graphics)
$934.76 • View Prices • By Acer
Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop (Intel Core7-240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graphics) price in United States starts from $934.76.
- Share
$934.76
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core 7 240H
- 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop (Intel Core7-240H/ 16GB/ 512G… Specs
Group: $80,000 to $100,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 22.7 mmThick
- 1.99 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 7 240H
- 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores
4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads
- 24 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsAverage
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop (Intel Core7-240H/ 16GB/ 512G… Price History
You can check the price history of Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop (Intel Core7-240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graphics) below. The current price is $89,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop (Intel Core7-240H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graphics) vs Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop (13th Gen Intel Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB RTX 3050 Graphics)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs LG Gram Pro 17 17Z90TR-E.ADB7U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KDSN2100 Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Acer ALG AL15G-53 Gaming Laptop (Intel Core7-240H/ 16GB/ 512G… Full Specs
General
| Series | Aspire Lite |
| Model | AL15G-53 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359.5 x 238 x 22.7 mm |
| Weight | 1.99 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Type-A port, 1 x USB 2.0 Type-A port, 2 x USB 3.2 Type-C ports |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Keyboard with Independent Numeric Keypad |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Two built-in stereo speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 7 240H |
| Speed | 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.2 GHz) Performance Cores 4 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (6P + 4E), 16 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 7 |
| Model | 240H |
| Generation | Intel Core Series 2 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












