





Acer Aspire 14 AI A14-52M-72FH Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
$679.95 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire 14 AI A14-52M-72FH Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) is a Windows Ultrabook powered by Intel Core Ultra 7 256V with 16 GB LPDDR5X RAM and 1 TB SSD. It has a 14 inches IPS display. It uses Intel Arc Graphics 140V. It has a 65 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Face Recognition, Anti-Glare Display, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$679.95
Search
Acer Aspire 14 AI A14-52M-72FH Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) price in United States is $679.95. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Intel Core Ultra 7 256V
- Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- Intel Arc 140V GPU
- 14 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- Backlit Keyboard
OUT OF STOCK
Acer Aspire 14 AI A14-52M-72FH Laptop (Intel Core Ultra 7 256V… Specs
Group: $550 to $850
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Performance
- Thickness: 17.02 mmSlim
- 1.4 kgLight
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 162 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 7 256V
- 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores
4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores - Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Arc 140V GPU Graphics
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 65 Wh BatteryGood
Acer Aspire 14 AI A14-52M-72FH Laptop (Intel Core Ultra 7 256V… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)Acer Aspire 14 AI A14-52M-72FH Laptop (Intel Core Ultra 7 256V… Full Specs
General
| Series | Aspire 14 AI |
| Model | A14-52M-72FH |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 320.04 x 226.06 x 17.02 mm |
| Weight | 1.4 kg |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 162 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 7 256V |
| Speed | 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Performance Cores 4 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 7 |
| Model | 256V |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Arc 140V GPU |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 65 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















