



Acer Aspire E5-553-T4PT (NX.GESSI.003) Laptop (APU Quad Core A10/ 4GB/ 1TB/ Win10)
$276.26 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire E5-553-T4PT (NX.GESSI.003) Laptop (APU Quad Core A10/ 4GB/ 1TB/ Win10) price in United States starts from $276.26.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$276.26
Search
Features
- Processor: APU Quad Core
- RAM: 4 GB
- OS: Windows 10
- Storage/Memory: 1 TB
OUT OF STOCK
Acer Aspire E5-553-T4PT (NX.GESSI.003) Laptop (APU Quad Core A… Specs
- Processor: APU Quad Core
- RAM: 4 GB
- OS: Windows 10
- Storage/Memory: 1 TB
General
| RAM | 4 GB |
| Brand | Acer |
| Series | Notebook |
| Model ID | E5-553-T4PT |
| Data Rate | DDR3 |
| Lifestyle | Processing & Multitasking |
| Processor | AMD A10 |
| Laptop Bag | No |
| Model Name | Aspire E-15 |
| Screen Size | 39.62 cm (15.6 inch) |
| Screen Type | HD |
| HDD Capacity | 1 TB |
| Product Code | LAPACER-ASPIRE-UNIV222317DBCEBA0 |
| Notebook Type | Notebook |
| Gaming Laptops | No |
| Battery Back Up | 6 Hours |
| Operating System | Windows 10 |
Os
| OS Architecture | 64 bit |
Port
| Lock Port | Kensington Lock Slot |
Audio
| Sound | Acer TrueHarmony Plus Technology, 2 x Built-in Stereo Speakers |
| Internal Mic | Built-in Digital Microphone |
Inputs
| Keyboard | FineTip Keyboard with Independent Standard Numeric Keypad (International Language Support) |
| Web Camera | HD Webcam |
| Pointer Device | Multi-gesture Touchpad Supporting Two-finger Scroll and Pinch |
Display
| Resolution | 1366 x 768 pixel |
| Screen Type | Acer ComfyView HD LED Backlit High-Brightness TFT Ultra-slim LCD Display |
Processor
| Variant | 9600P |
| Processor | APU Quad Core A10 9600 |
| Clock Speed | 2.4 GHz |
| Processor Brand | AMD |
| System Architecture | 64 bit |
In The Box
| In Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, User Guide and Warranty Documents |
Return Policy
| Return Policy | 7 Days Replacement Policy - Product replacement is accepted by seller within 7 days of product delivery only in case a wrong or damaged product has been delivered Cancellation allowed. |
Battery Backup
| Battery Cell | 4 cell |
| Power Supply | 45 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
Additional Features
| Antivirus | McAfee Internet Security |
Warranty Details
| Covered In Warranty | All parts supplied by Acer India covered during warranty period |
| Not Covered In Warranty | Physically damaged , product is modified, maintained or repaired by a party not authorized by Acer India. Faulty or damaged due to electrical faults. Plastic parts, Parts requiring replacement due to normal wear and tear, corrosion, rust, stain, etc. |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP940XGK-KG2US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













