


Acer Aspire E5-573G Laptop (5th Gen Ci7/ 8GB/ 1TB/ Linux/ 2GB Graph) (UN.MVMSI.011)
$507.62 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire E5-573G Laptop (5th Gen Ci7/ 8GB/ 1TB/ Linux/ 2GB Graph) (UN.MVMSI.011) price in United States starts from $507.62.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$507.62
Search
Features
- Intel Core i7 with turbo speed of 2.90 GHz
- 64-bit Processing
- 1 TB Hard Drive and DVD Writer
- 2GB NVIDIA GeForce 920M Dedicated Graphics for endless gaming
- IEEE 802.11ac Wireless LAN
OUT OF STOCK
Acer Aspire E5-573G Laptop (5th Gen Ci7/ 8GB/ 1TB/ Linux/ 2GB … Specs
- Intel Core i7 with turbo speed of 2.90 GHz
- 64-bit Processing
- 1 TB Hard Drive and DVD Writer
- 2GB NVIDIA GeForce 920M Dedicated Graphics for endless gaming
- IEEE 802.11ac Wireless LAN
Technical Details
| Brand | Acer |
| Colour | Black |
| Wattage | 65 Watts |
| RAM Size | 8 GB |
| Item Width | 38.2 Centimeters |
| Item Height | 25 Millimeters |
| Item Weight | 2.4 Kg |
| Screen Size | 15.60 Inches |
| Processor Type | Core i7-5500U |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Operating System | Linux |
| Hardware Platform | Windows |
| Item Model Number | E5-573G-77CW |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Product Dimensions | 25.6 x 38.2 x 2.5 cm |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Notebook Display Technology | LED |
Additional Information
| ASIN | B07HLFGKLT |
| Customer Reviews | Be the first to review this item |
| Date First Available | 21 September 2018 |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs MSI Titan 18 HX AI A2XWJG-640CA Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 6TB SSD/ Win 11/ 24GB RTX 5090)
Asus ROG Strix G16 G615LM-DS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83NX0000US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












