





Acer Aspire Go 16 AG16-71P-505H Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$599.99 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-505H Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Laptop powered by Intel Core 5 120U with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 53 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$599.99
Search
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-505H Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $599.99. The lowest price is available at Target.
Features
- Intel Core 5 120U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-505H Laptop (Intel Core 5 120U/ 16G… Specs
Group: $500 to $700
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 25.4 mmThick
- 1.72 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 5 120U
- 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMLargest
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 2 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 53 Wh BatteryGood
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-505H Laptop (Intel Core 5 120U/ 16G… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82XB00C2US Laptop (Intel Core i3-N305/ 8GB/ 128GB UFS/ Win 11) vs HP 15-fc0037wm Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Gigabyte Gaming A16 CTHI3US894SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Acer Aspire Go 16 AG16-71P-505H Laptop (Intel Core 5 120U/ 16G… Full Specs
General
| Series | Aspire Go 16 |
| Model | AG16-71P-505H |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 363.22 x 238.76 x 25.4 mm |
| Weight | 1.72 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | White Backlight, AcerSense Key, Caps Lock Indicator, Microphone Mute Indicator |
| Touchpad | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 5 120U |
| Speed | 2 x 1.4 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 5 |
| Model | 120U |
| Generation | Intel Core Ultra Series 2 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
| Battery Details | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















