




Acer Aspire Go 16 AG16-71P-7680 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$629.99 • View Prices • By Acer
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-7680 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Netbook powered by Intel Core 7 150U with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It uses Intel Graphics. It has a 53 Wh. Notable features include Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack, Webcam and HDMI.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-7680 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $629.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Intel Core 7 150U
- 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-7680 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16G… Specs
Group: $500 to $800
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17.9 mmAverage
- 1.65 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsAverage
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core 7 150U
- 2 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores
8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores - 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Battery
- 53 Wh BatteryGood
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-7680 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16G… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Acer Aspire Go 16 AG16-71P-7680 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16G… Price History
You can check the price history of Acer Aspire Go 16 AG16-71P-7680 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) below. The current price is $629.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Asus TUF Gaming A14 FA401UU-MS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 7 8845HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Asus TUF A15 FA507RM-ES73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 6800H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Dell 14 Plus DB14250 Laptop (Intel Core Ultra 9-288V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Air 13 2024 Laptop (Apple M3/ 8GB/ 256GB SSD/ macOS)
Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 21M5001EUS Laptop (AMD Ryzen 7 7735U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Acer Aspire Go 16 AG16-71P-7680 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16G… Full Specs
General
| Series | Aspire Go 16 |
| Model | AG16-71P-7680 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 358.14 x 253.9 x 17.9 mm |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | AcerSense Key, Caps Lock Indicator, Microphone Mute Indicator |
| Touchpad | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Inbuilt Microphone | Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Built-in Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core 7 150U |
| Speed | 2 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Performance Cores 8 x 1.2 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (2P + 8E), 12 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core 7 |
| Model | 150U |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 53 Wh Battery |
| Adapter Type | 65W USB-C Power Adapter |
| Battery Details | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
Extra
| Sales Package | Aspire Go 16 AG16-71P-7680 Laptop, Lithium Polymer (Li-Polymer) Battery, Power Adapter, Power Cord |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















