



Acer Aspire M5-481T Timeline Ultra Laptop (3rd Gen Ci5/ 4GB/ 500GB 20GB SSD/ Win7 HB/ 128MB Graph) (NX.M26SI.002)
$459.77 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire M5-481T Timeline Ultra Laptop (3rd Gen Ci5/ 4GB/ 500GB 20GB SSD/ Win7 HB/ 128MB Graph) (NX.M26SI.002) price in United States starts from $459.77.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$459.77
Search
Features
- 3rd Gen Intel Core i5 3317U
- 4 GB DDR3 RAM
- 500 GB Hard Disk
- 20 GB SSD
- 128 MB Intel HD Graphics 4000
- 14 inches
- Windows 7 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Aspire M5-481T Timeline Ultra Laptop (3rd Gen Ci5/ 4GB/ 5… Specs
Group: $40,000 to $50,000
General
- OS: Windows 7
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 20.7 mmThick
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
Performance
- 3rd Gen Intel Core i5 3317U
- 3 MB Cache
- 128 MB, Intel HD Graphics 4000 GraphicsSmall
- 4 GB DDR3 RAMSmallest
- 500 GB HDD, 20 GB SSDSmall
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 2 x USB 3.0
- 1.3 MP Camera
- Backlit Keyboard, Optical (DVD) Drive, Inbuilt Microphone
Battery
- 3 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 7 B5PX4UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)Acer Aspire M5-481T Timeline Ultra Laptop (3rd Gen Ci5/ 4GB/ 5… Full Specs
General
| Series | Timeline Ultra |
| Model | NX.M26SI.002 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 7 Home Basic |
| Dimensions | 340 x 245 x 20.7 mm |
| Warranty | 1 Year International Travelers Warranty |
Display
| Type | Active Matrix HD TFT Color LCD Display with LED Backlit (CineCrystal Technology) |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 2-in-1 Card Reader |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1.3 Megapixel, 1.3 MP |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Sound | Dolby Home Theater v4 Audio Enhancement |
| Optical Drive | DVD RW Drive |
Processor
| Processor | 3rd Gen Intel Core i5 3317U |
| CPU Score | 33 out of 100 |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 3317U |
| Generation | 3rd Gen |
| Chipset | Mobile HM77 Express |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics 4000 |
| Dedicated Memory | DDR3 128 MB |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 4 GB DDR3 |
| Maximum RAM Supported | Upto 6 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 20 GB SSD |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Battery
| Battery | 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













