



Acer Aspire One A114-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 12GB/ 256GB SSD/ Win11)
$375.01 • View Prices • By Acer
Acer Aspire One A114-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 12GB/ 256GB SSD/ Win11) price in United States starts from $375.01.
- Share
$375.01
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Celeron N4500
- Dual Core, 2 Threads
- 12 GB RAM
- 512 GB SSD
- Intel Graphics
- 15.6 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Aspire One A114-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 12GB… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- 1.5 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1366 x 768 pixelsBad
- ~ 100 PPILowest
Performance
- Intel Celeron N4500
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Graphics Graphics
- 12 GB RAMLarge
- 512 GB SSD
Connectivity
- WiFi, Bluetooth
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Inbuilt Microphone
Acer Aspire One A114-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 12GB… Price History
You can check the price history of Acer Aspire One A114-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 12GB/ 256GB SSD/ Win11) below. The current price is $35,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B2 B2502C B2502CVA-XVE54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Acer Aspire One A114-45 Laptop (Intel Core Celeron N4500/ 12GB… Full Specs
General
| Series | Aspire 3 |
| Model | A114-45 |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Weight | 1.5 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | TN |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 100 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 802.11a/b/g/n/ac, No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron N4500 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron |
| Model | N4500 |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 7 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













