





Acer Aspire Vero 16 AV16-51P-58KU Laptop (Intel Ultra 5 125U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
$439.99 • Out Of Stock • By Acer
Acer Aspire Vero 16 AV16-51P-58KU Laptop (Intel Ultra 5 125U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) is a Windows Ultrabook powered by Intel Core Ultra 5 Processor 125U with 8 GB LPDDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display. It uses Intel Graphics. It has a 53 Wh with up to 8 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Anti-Glare Display and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$439.99
Search
Acer Aspire Vero 16 AV16-51P-58KU Laptop (Intel Ultra 5 125U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) price in United States is $439.99. The lowest price is available at Target.
Features
- Intel Core Ultra 5 Processor 125U
- 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 8 GB LPDDR5 RAM
- 512 GB SSD
- Intel Integrated Graphics
- 16 inches, 1920 x 1200 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Aspire Vero 16 AV16-51P-58KU Laptop (Intel Ultra 5 125U/ … Specs
Group: $350 to $550
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 16.51 mmSlim
- 1.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 1920 x 1200 pixelsGood
- ~ 142 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 5 Processor 125U
- 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Performance Cores
8 x 800 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores
2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores - 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads
- 12 MB Cache
- Intel Integrated Graphics Graphics
- 8 GB LPDDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53 Wh, 3 Cell BatteryGood
Acer Aspire Vero 16 AV16-51P-58KU Laptop (Intel Ultra 5 125U/ … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5i 83LY0000US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-KA1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Microsoft Surface Laptop 7 15 ZHQ-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Acer Aspire Vero 16 AV16-51P-58KU Laptop (Intel Ultra 5 125U/ … Full Specs
General
| Series | Aspire Vero |
| Model | AV16-51P-58KU |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360.68 x 246.38 x 16.51 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| PPI | ~ 142 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400 nits, 100% sRGB |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Power-off Charging) |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 5 Processor 125U |
| Speed | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.3 GHz) Performance Cores 8 x 800 MHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores 2 x 700 MHz (Turbo Speed upto 2.1 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (2P + 8E + 2LP-E), 14 Threads |
| Cache | 12 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 5 Processor |
| Model | 125U |
Graphics
| GPU | Intel Integrated Graphics |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR5 |
| RAM Bus Speed | 6400 MHz |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 53 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 65W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 8 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















