



Acer Nitro 5 AN515-46 Laptop (AMD Ryzen 5 6600H/ 8GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph)
$987.97 • View Prices • By Acer
Acer Nitro 5 AN515-46 Laptop (AMD Ryzen 5 6600H/ 8GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) price in United States starts from $987.97.
- Share
$987.97
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 6th Gen AMD Ryzen 5 6600H
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 2560 x 1440 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Nitro 5 AN515-46 Laptop (AMD Ryzen 5 6600H/ 8GB/ 1TB SSD/… Specs
Group: $85,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Everyday Use, Gaming, Business, Performance
- Thickness: 26.9 mmThickest
- 2.5 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixelsGood
- ~ 188 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 6th Gen AMD Ryzen 5 6600H
- 6 x (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsSmall
- 8 GB DDR5 RAMSmallest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 57 Wh, 4 Cell BatteryGood
Acer Nitro 5 AN515-46 Laptop (AMD Ryzen 5 6600H/ 8GB/ 1TB SSD/… Price History
You can check the price history of Acer Nitro 5 AN515-46 Laptop (AMD Ryzen 5 6600H/ 8GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 4GB Graph) below. The current price is $94,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Asus Chromebook CM14 CM1402CM2A-DS44 Laptop (MediaTek Kompanio 520/ 4GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs HP 14-dq0760dx Laptop (Intel Celeron N4120/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Asus TUF Gaming F16 FX607VU-SS53 Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph)Acer Nitro 5 AN515-46 Laptop (AMD Ryzen 5 6600H/ 8GB/ 1TB SSD/… Full Specs
General
| Series | Nitro 5 |
| Model | AN515-46 |
| Utility | Everyday Use, Gaming, Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360.4 x 271 x 26.9 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | QHD IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 188 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Killer Ethernet E2600 |
| WiFi | WIFI 6 E |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 103- 104- 107-key FineTip RGB- with independent standard numeric keypad, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | DTS X:Ultra Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 6th Gen AMD Ryzen 5 6600H |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 |
| Model | 6600H |
| Generation | 6th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR5 |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 57 Wh, 4 Cell Battery |
| Battery Details | 57 Watt Hours |
Extra
| Included Software | Acer Care Center, Acer Product Registration, Quick Access, NitroSense |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













