








Acer Nitro V 16S AI ANV16-61-R2QY Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
$1,199.99 • Out Of Stock • By Acer
Acer Nitro V 16S AI ANV16-61-R2QY Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) is a Windows Gaming Laptop powered by AMD Ryzen AI 5 340 with 16 GB DDR5 RAM and 512 GB SSD. It has a 16 inches IPS display with 180 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 76 Wh with up to 10 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,199.99
Search
Acer Nitro V 16S AI ANV16-61-R2QY Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) price in United States is $1,199.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- AMD Ryzen AI 5 340
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 512 GB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5060
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer Nitro V 16S AI ANV16-61-R2QY Gaming Laptop (AMD Ryzen AI … Specs
Group: $850 to $1,250
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.38 mmThick
- 2.43 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesLarge
- 2560 x 1600 pixelsGood
- ~ 189 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 5 340
- 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 16 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 GraphicsLargest
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 76 Wh BatteryGood
Acer Nitro V 16S AI ANV16-61-R2QY Gaming Laptop (AMD Ryzen AI … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
LG Gram Pro 17 17Z90SP-G.ADB9U1 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 32GB/ 2TB SSD/ Win11) vs Dell Alienware M18 R2 AWM18R-7586BLK-PUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)Acer Nitro V 16S AI ANV16-61-R2QY Gaming Laptop (AMD Ryzen AI … Full Specs
General
| Series | Nitro V 16S AI |
| Model | ANV16-61-R2QY |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 360.68 x 276.86 x 24.38 mm |
| Weight | 2.43 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| WiFi | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 4 Type-C |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Amber Backlight, Caps Lock Indicator, Microphone Mute Indicator |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Microsoft Precision Touchpad Certification |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 5 340 |
| Speed | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.8 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 5 |
| Model | 340 |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 76 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 10 hours |
| Battery Details | Lithium Ion (Li-Ion) |
Extra
| Sales Package | Nitro V 16 AI ANV16-61-R2QY Gaming Laptop, Lithium Ion (Li-Ion) Battery, Power Adapter, Power Cord |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















