



Acer P2 Series TMP214-52 UN.VLGSI.032 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB HDD/ Windows 10 Home)
$501.36 • Out Of Stock • By Acer
Acer P2 Series TMP214-52 UN.VLGSI.032 Laptop (10th Gen Core i5/ 8GB/ 1TB HDD/ Windows 10 Home) price in United States starts from $501.36.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$501.36
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i5 10210U
- Quad Core, 8 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- Intel Integrated UHD
- 14 inches, 1366 x 768 pixels
- Windows 10 OS
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
Acer P2 Series TMP214-52 UN.VLGSI.032 Laptop (10th Gen Core i5… Specs
Group: $45,000 to $55,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Performance
- 1.65 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1366 x 768 pixelsPoor
- ~ 112 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 10th Gen Intel Core i5 10210U
- 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores
- Quad Core, 8 Threads
- 6 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB HDDAverage
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Inbuilt Microphone
Battery
- 48 Wh, 3 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus ROG Strix G16 G615LM-DS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83NX0000US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 13 2025 Z1H7000RY Laptop (Apple M4/ 32GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)Acer P2 Series TMP214-52 UN.VLGSI.032 Laptop (10th Gen Core i5… Full Specs
General
| Series | P2 Series |
| Model | TMP214-52, Travelmate P214-52 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Weight | 1.65 kg |
| Warranty | Domestic and 1 Year International Travelers Warranty (ITW) |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| PPI | ~ 112 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HD LED Backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | Intrgrated Gigabit Ethernet LAN |
| WiFi | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | FineTip keyboard with International Language Support |
| Touchpad | Multi-gesture Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Array Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i5 10210U |
| Speed | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| Cores | Quad Core, 8 Threads |
| Cache | 6 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 10210U |
| Generation | 10th Gen |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2400 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
Battery
| Battery | 48 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 45 W AC Adapter |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 48 WHr Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















