


Acer Predator Helios 16 NH.QNXSI.004 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4070)
$1,972.37 • View Prices • By Acer
Acer Predator Helios 16 NH.QNXSI.004 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4070) price in United States starts from $1,972.37.
- Share
$1,972.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 14th Gen Intel Core i7 14700HX
- 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Acer Predator Helios 16 NH.QNXSI.004 Gaming Laptop (14th Gen C… Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.9 mmThick
- 2.65 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
Performance
- 14th Gen Intel Core i7 14700HX
- 8 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores
12 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores - 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads
- 33 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Acer Predator Helios 16 NH.QNXSI.004 Gaming Laptop (14th Gen C… Price History
You can check the price history of Acer Predator Helios 16 NH.QNXSI.004 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4070) below. The current price is $189,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Predator Helios 16 NH.QNXSI.004 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4070) vs Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Acer Predator Helios 16 NH.QNXSI.004 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4070) vs MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-068IN Gaming Laptop (Intel Core Ultra 7 255HX / 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graphics RTX 5060)
Acer Predator Helios 16 NH.QNXSI.004 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX4070) vs Asus TUF Gaming F16 FX608JMR-RV049WS Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5060-8GB Graphics)
Apple MacBook Pro 14 2025 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)Acer Predator Helios 16 NH.QNXSI.004 Gaming Laptop (14th Gen C… Full Specs
General
| Series | Predator Helios 16 |
| Model | PH16-72 |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 357.78 x 277.55 x 24.9 mm |
| Weight | 2.65 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Killer Ethernet E3100G |
| WiFi | Killer 7 Wireless LAN |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x USB 3.2 Gen 1 port, 1x USB 3.2 Gen 2 port, 1x USB 3.2 Gen 2 port with power-off charging, 2x USB Type-C ports (Thunderbolt 4) |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Micro SD Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 103(US)-/104(UK)-key, FineTip RGB Per-Key backlight keyboard with international language support |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi Gesture Touchpad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 14th Gen Intel Core i7 14700HX |
| Speed | 8 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 5.5 GHz) Performance Cores 12 x 1.5 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 20 Cores (8P + 12E), 28 Threads |
| Cache | 33 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 14700HX |
| Generation | 14th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 3-pin 330 W 5.5 PHY AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












