



Apple MacBook Air 13 2026 Z1L8000KQ Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4TB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU)
$2,699 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Air 13 2026 Z1L8000KQ Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4TB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU) is a Mac Ultrabook powered by Apple M5 with 32 GB RAM and 4 TB SSD. It has a 13.6 inches IPS display. It uses 10 Core Apple GPU. It has a 53.8 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,699
Search
Apple MacBook Air 13 2026 Z1L8000KQ Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4TB SSD/ MacOS/ 10‑Core GPU) price in United States is $2,699. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Apple M5
- 10 Cores (4P + 6E)
- 32 GB RAM
- 4 TB SSD
- 10 Core Apple GPU
- 13.6 inches, 2560 x 1664 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Air 13 2026 Z1L8000KQ Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4… Specs
Group: $2,000 to $3,000
General
- OS: Mac
- Utility: Performance, Everyday Use
- Thickness: 11.3 mmSlim
- 1.23 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.6 inchesSmall
- 2560 x 1664 pixelsAverage
- ~ 224 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M5
- 4 x Performance Cores
6 x Efficient Cores - 10 Cores (4P + 6E)
- 10 Core Apple GPU Graphics
- 32 GB RAMAverage
- 4 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v6.0
- 2 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 53.8 Wh BatteryGood
Apple MacBook Air 13 2026 Z1L8000KQ Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs MSI Cyborg 17 B2RWFKG-039US Gaming Laptop (Intel Core 5 210H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus ExpertBook B9 OLED B9403CVA-XVE75 Business Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)Apple MacBook Air 13 2026 Z1L8000KQ Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4… Full Specs
General
| Series | MacBook Air 13 2026 |
| Model | Z1L8000KQ |
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac OS |
| Dimensions | 304.1 x 215 x 11.3 mm |
| Weight | 1.23 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 13.6 inches |
| Resolution | 2560 x 1664 pixels |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | v6 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Advanced Support for High-Impedance Headphones |
Input
| Camera | Center Stage Camera with Support for Desk View, 12 MP |
| Keyboard | Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | 4 Speaker System |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M5 |
| Speed | 4 x Performance Cores 6 x Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (4P + 6E) |
| Brand | Apple |
| Model | M5 |
| Generation | Apple M5 |
Graphics
| GPU | 10 Core Apple GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 32 GB |
| Solid State Drive | 4 TB SSD |
Battery
| Battery | 53.8 Wh Battery |
| Adapter Type | 40W Dynamic Power Adapter |
| Battery Details | Lithium Polymer |
Extra
| Sales Package | 13″ MacBook Air, 40W Dynamic Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














