



Apple MacBook Air 15 2026 Z1LY000KK Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU)
$2,899 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Air 15 2026 Z1LY000KK Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) is a Mac Ultrabook powered by Apple M5 with 32 GB RAM and 4 TB SSD. It has a 15.3 inches Liquid Retina Display, LED-Backlit Display with IPS Technology display. It uses Apple 10 Core GPU. It has a 66.5 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple MacBook Air 15 2026 Z1LY000KK Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) price in United States is $2,899. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Apple M5
- 10 Cores (4P + 6E)
- 32 GB RAM
- 4 TB SSD
- Apple 10 Core GPU
- 15.3 inches, 2880 x 1864 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Air 15 2026 Z1LY000KK Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4T… Specs
Group: $2,500 to $3,500
General
- OS: Mac
- Utility: Performance, Everyday Use
- Thickness: 11.5 mmSlim
- 1.51 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 15.3 inchesAverage
- 2880 x 1864 pixelsAverage
- ~ 224 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M5
- 4 x Performance Cores
6 x Efficient Cores - 10 Cores (4P + 6E)
- Apple 10 Core GPU Graphics
- 32 GB RAMAverage
- 4 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v6.0
- 2 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 66.5 Wh BatteryGood
Apple MacBook Air 15 2026 Z1LY000KK Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4T… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Apple MacBook Air 15 2026 Z1LY000KK Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4T… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Air 15 2026 Z1LY000KK Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4TB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) below. The current price is $2,899. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs MSI Cyborg 15 B2RWFKG-074US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics) vs Acer Nitro V 16S AI ANV16S-41-R27B Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo LOQ 15AHP10 83JG007PUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5 15AHP10 83M00001US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)Apple MacBook Air 15 2026 Z1LY000KK Laptop (Apple M5/ 32GB/ 4T… Full Specs
General
| Series | MacBook Air 15 2026 |
| Model | Z1LY000KK |
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac OS |
| Dimensions | 340.1 x 237.6 x 11.5 mm |
| Weight | 1.51 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina Display, LED-Backlit Display with IPS Technology |
| Touch | No |
| Size | 15.3 inches |
| Resolution | 2880 x 1864 pixels |
| PPI | ~ 224 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500 nits Brightness, support for 1 billion colours, Wide colour (P3), True Tone technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v6 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | Two Thunderbolt 4 (USB-C) Ports With Support For: Charging, DisplayPort, Thunderbolt 4 (Up to 40 Gbps), USB 4 (Up to 40 Gbps) |
| Thunderbolt | 2 x Thunderbolt 4 |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Advanced Support for High-Impedance Headphones |
| Other Ports | MagSafe 3 Charging Port |
Input
| Camera | Center Stage Camera with Support for Desk View, 12 MP |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard with Touch ID |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Four-Speaker Sound System, Dolby Atmos, Spatial Audio |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M5 |
| Speed | 4 x Performance Cores 6 x Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (4P + 6E) |
| Brand | Apple |
| Model | M5 |
| Generation | Apple M5 |
Graphics
| GPU | Apple 10 Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 32 GB |
| Solid State Drive | 4 TB SSD |
Battery
| Battery | 66.5 Wh Battery |
| Battery Details | Lithium Polymer |
Extra
| Sales Package | 15″ MacBook Air, Dual USB-C Port Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















