

Apple MacBook Air MQD32HN/A Laptop (Ci5/ 8GB/ 128GB/ MacOS Sierra)
$783.58 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Air MQD32HN/A Laptop (Ci5/ 8GB/ 128GB/ MacOS Sierra) price in United States starts from $783.58.
- Share
$783.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 5th Gen Intel Core i5
- 8 GB DDR3 RAM
- 128 GB SSD
- Intel HD Graphics 6000
- 13.3 inches, 1440 x 900 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
Apple MacBook Air MQD32HN/A Laptop (Ci5/ 8GB/ 128GB/ MacOS Sie… Specs
Group: $67,500 to $82,500
General
- OS: Mac
- Utility: Everyday Use
- Thickness: 17 mmSlim
- 1.35 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 1440 x 900 pixelsPoor
- ~ 128 PPILow
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 5th Gen Intel Core i5
- 3 MB Cache
- Intel HD Graphics 6000 Graphics
- 8 GB DDR3 RAMSmallest
- 128 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v4.0
- 2 x USB 3.0
- 0.92 MP Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Apple MacBook Air MQD32HN/A Laptop (Ci5/ 8GB/ 128GB/ MacOS Sie… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Air MQD32HN/A Laptop (Ci5/ 8GB/ 128GB/ MacOS Sierra) below. The current price is $73,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070) vs Asus ROG Strix G18 2025 G814PH-ES94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Lenovo IdeaPad Slim 1 82VG009MIN Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Swift Go 14 SFG14-41 NX.KG3SI.006 Laptop (AMD Ryzen 5 7430U / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Asus ROG Zephyrus G14 GA403UM-G14.R9HX4 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 270/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Asus ROG Flow Z13 GZ302EA-XS99 Convertible 2-in-1 Laptop (AMD Ryzen AI MAX+ 395/ 128GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)Apple MacBook Air MQD32HN/A Laptop (Ci5/ 8GB/ 128GB/ MacOS Sie… Full Specs
General
| Series | MacBook Air |
| Model | MQD32HN/A |
| Utility | Everyday Use |
| OS | Mac OS Sierra (64-bit) |
| Dimensions | 325 x 227 x 17 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty |
Display
| Type | WXGA+ LED Backlit Display |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 1440 x 900 pixels |
| PPI | ~ 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | v4 |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Reader |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | 720p FaceTime HD Camera, 0.92 MP |
| Keyboard | Full-size Backlit Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Multi-Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphones |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen Intel Core i5 |
| Cache | 3 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | Intel HD Graphics 6000 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB DDR3 |
| RAM Bus Speed | 1600 MHz |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
Battery
| Adapter Type | 45 W MagSafe 2 Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 12 hours |
Extra
| Included Software | Built-in Apps: Siri, Safari, App Store, iMovie, GarageBand, Keynote, FaceTime, iBooks, iTunes |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











