

Apple MacBook Air MRE82HN Ultrabook (8th Gen Ci5/ 8GB/ 128GB SSD/ Mac OS)
$1,081.23 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Air MRE82HN Ultrabook (8th Gen Ci5/ 8GB/ 128GB SSD/ Mac OS) price in United States starts from $1,081.23.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,081.23
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i5 8210Y
- Dual Core, 4 Threads
- 8 GB LPDDR3 RAM
- 128 GB SSD
- Intel UHD 617
- 13.3 inches, 2560 x 1600 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Air MRE82HN Ultrabook (8th Gen Ci5/ 8GB/ 128GB S… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Mac
- Utility: Business
- Thickness: 12.5 mmSlim
- 1.25 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- 13.3 inchesSmall
- 2560 x 1600 pixelsGood
- ~ 227 PPIHigh
Performance
- 8th Gen Intel Core i5 8210Y
- 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores
- Dual Core, 4 Threads
- 4 MB Cache
- Intel UHD 617 Graphics
- 8 GB LPDDR3 RAMSmallest
- 128 GB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v4.2
- 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Gigabyte G6X 9KG-43US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)
HP 17-cp2199nr Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs HP 15- fc0099nr Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 128GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Apple MacBook Air MRE82HN Ultrabook (8th Gen Ci5/ 8GB/ 128GB S… Full Specs
General
| Model | MRE82HN/A |
| Utility | Business |
| OS | Mac macOS Mojave |
| Dimensions | 304.1 x 212.4 x 12.5 mm |
| Weight | 1.25 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 13.3 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 227 PPI |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | Diagonal IPS LED Retina Backlit Display |
Connectivity
| Ethernet | Native |
| WiFi | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | v4.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Fingerprint Sensor | yes Touch ID |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | 78 (US) or 79 (ISO) individual LED- keys, including 12 function keys and 4 arrow keys |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch trackpad for precise cursor control and pressure-sensing capabilities, Enables Force clicks, accelerators, pressure-sensitive drawing and Multi-Touch gestures |
| Inbuilt Microphone | Three Microphones |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i5 8210Y |
| Speed | 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 4 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i5 |
| Model | 8210Y |
| Generation | 8th Gen |
Graphics
| GPU | Intel UHD 617 |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR3 |
| RAM Bus Speed | 2133 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Solid State Drive | 128 GB SSD |
Battery
| Battery Backup | Upto 12 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











