


Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS)
$1,512.39 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) is a Mac Business Ultrabook powered by Apple M1 Pro with 16 GB RAM and 512 GB SSD. It has a 14.2 inches Mini-LED, Liquid Retina XDR display with 120 Hz refresh rate. It uses Apple 14‑Core GPU. It has a 70 Wh with up to 11 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,512.39
Search
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 512GB SSD/ macOS) price in United States is $1,512.39. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Apple M1 Pro
- 10 Cores (8P + 2E)
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- Apple 14‑Core GPU
- 14.2 inches, 3024 x 1964 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Mac
- Utility: Everyday Use, Performance, Business
- Thickness: 15.5 mmSlim
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14.2 inchesSmall
- 3024 x 1964 pixelsGood
- ~ 254 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M1 Pro
- 8 x Performance Cores
2 x Efficient Cores - 10 Cores (8P + 2E)
- Apple 14‑Core GPU Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 3 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Samsung Galaxy Book 5 Pro 360 NP960QHA-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M0004AUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15 B0FVLHL87M Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Asus TUF Gaming F15 FX507VI-F15.I74070 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graphics)Apple MacBook Pro 14 2021 MKGP3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB… Full Specs
General
| Series | MacBook Pro 14 2021 |
| Model | MKGP3LL/A |
| Utility | Everyday Use, Performance, Business |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac |
| Dimensions | 312.7 x 221.2 x 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Mini-LED, Liquid Retina XDR Display |
| Touch | No |
| Size | 14.2 inches |
| Resolution | 3024 x 1964 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | XDR brightness: 1,000 nits sustained Full-Screen, 1,600 nits peak (HDR content only), SDR Brightness: 500 nits Max, Wide colour (P3), True Tone Technology, ProMotion Technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 3 x Thunderbolt 4 (DisplayPort, Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD/SDHC/SDXC (UHS-II) |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad, Multi-Touch Gestures |
| Inbuilt Microphone | Studio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming |
| Speakers | High-fidelity six-speaker sound system with force-cancelling woofers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M1 Pro |
| Speed | 8 x Performance Cores 2 x Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (8P + 2E) |
| Brand | Apple |
| Model | M1 Pro |
| Generation | Apple M1 |
Graphics
| GPU | Apple 14‑Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 70 Wh Battery |
| Adapter Type | 67W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
| Battery Details | Lithium-Polymer |
Extra
| Sales Package | 14-inch MacBook Pro, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m), 67W USB-C Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













