



Apple MacBook Pro 14 2021 MKGT3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
$1,372.87 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGT3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) is a Mac Business Ultrabook powered by Apple M1 Pro with 16 GB RAM and 1 TB SSD. It has a 14.2 inches Mini-LED, Liquid Retina XDR display with 120 Hz refresh rate. It uses Apple 16‑Core GPU. It has a 70 Wh with up to 11 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGT3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) price in United States is $1,372.87. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Apple M1 Pro
- 10 Cores (8P + 2E)
- 16 GB RAM
- 1 TB SSD
- Apple 16‑Core GPU
- 14.2 inches, 3024 x 1964 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGT3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Mac
- Utility: Everyday Use, Performance, Business
- Thickness: 15.5 mmSlim
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14.2 inchesSmall
- 3024 x 1964 pixelsGood
- ~ 254 PPIHigh
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M1 Pro
- 8 x Performance Cores
2 x Efficient Cores - 10 Cores (8P + 2E)
- Apple 16‑Core GPU Graphics
- 16 GB RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 3 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 70 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGT3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB… Prices
14% (price dropped by $188 in one month)
Apple MacBook Pro 14 2021 MKGT3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Pro 14 2021 MKGT3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) below. The current price is $1,372.87. Over the past month, there has been a decrease of $188 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Lenovo IdeaPad Slim 1 82VG009MIN Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win11 Home) vs Acer Swift Go 14 SFG14-41 NX.KG3SI.006 Laptop (AMD Ryzen 5 7430U / 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro)
Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkBook 14 G7 ARP 21MV0009US Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Apple MacBook Pro 14 2021 MKGT3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | MacBook Pro 14 2021 |
| Model | MKGT3LL/A |
| Utility | Everyday Use, Performance, Business |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac |
| Dimensions | 312.6 x 221.2 x 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Mini-LED, Liquid Retina XDR Display |
| Touch | No |
| Size | 14.2 inches |
| Resolution | 3024 x 1964 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | XDR brightness: 1,000 nits sustained Full-Screen, 1,600 nits peak (HDR content only), SDR Brightness: 500 nits Max, Wide colour (P3), True Tone Technology, ProMotion Technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 3 x Thunderbolt 4 (DisplayPort, Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad, Multi-Touch Gestures |
| Inbuilt Microphone | Studio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming |
| Speakers | High-fidelity six-speaker sound system with force-cancelling woofers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M1 Pro |
| Speed | 8 x Performance Cores 2 x Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (8P + 2E) |
| Brand | Apple |
| Model | M1 Pro |
| Generation | Apple M1 |
Graphics
| GPU | Apple 16‑Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 70 Wh Battery |
| Adapter Type | 67W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
| Battery Details | Lithium-Polymer |
Extra
| Sales Package | 14-inch MacBook Pro, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m), 67W USB-C Power Adapter |
| Other Features | Ambient Light Sensor, 16-core Neural Engine, 200GB/s memory bandwidth |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













