


Apple MacBook Pro 14 2026 Z1ML00059 Laptop (Apple M5 Pro-18 Core/ 48GB/ 2TB SSD/ macOS/ 20‑core GPU)
$3,199 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Pro 14 2026 Z1ML00059 Laptop (Apple M5 Pro-18 Core/ 48GB/ 2TB SSD/ macOS/ 20‑core GPU) is a Mac Ultrabook powered by Apple M5 Pro with 48 GB RAM and 2 TB SSD. It has a 14.2 inches Liquid Retina XDR display with 120 Hz refresh rate. It uses Apple 20 Core GPU. It has a 72.4 Wh with up to 22 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple MacBook Pro 14 2026 Z1ML00059 Laptop (Apple M5 Pro-18 Core/ 48GB/ 2TB SSD/ macOS/ 20‑core GPU) price in United States is $3,199. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Apple M5 Pro
- 18 Cores (12P + 6E)
- 48 GB RAM
- 2 TB SSD
- Apple 20 Core GPU
- 14.2 inches, 3024 x 1964 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Pro 14 2026 Z1ML00059 Laptop (Apple M5 Pro-18 Co… Specs
Group: $2,500 to $3,500
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 15.5 mmSlim
- 1.6 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 14.2 inchesSmall
- 3024 x 1964 pixelsAverage
- ~ 254 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M5 Pro
- 12 x Performance Cores
6 x Efficient Cores - 18 Cores (12P + 6E)
- Apple 20 Core GPU Graphics
- 48 GB RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v6.0
- 3 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 72.4 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 14 2026 Z1ML00059 Laptop (Apple M5 Pro-18 Co… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Apple MacBook Pro 14 2026 Z1ML00059 Laptop (Apple M5 Pro-18 Co… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Pro 14 2026 Z1ML00059 Laptop (Apple M5 Pro-18 Core/ 48GB/ 2TB SSD/ macOS/ 20‑core GPU) below. The current price is $3,199. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Microsoft Surface Laptop 7 15 ZYU-00001 (Snapdragon X Elite/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00BJUS Laptop (AMD Ryzen 3 7320U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Dell 16 Plus DB16250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo IdeaPad 1 15AM97 82VG00TYUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)Apple MacBook Pro 14 2026 Z1ML00059 Laptop (Apple M5 Pro-18 Co… Full Specs
General
| Series | Macbook Pro 14 2026 |
| Model | Z1ML00059 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | MacOS |
| Dimensions | 312.6 x 221.2 x 15.5 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina XDR display |
| Touch | No |
| Size | 14.2 inches |
| Resolution | 3024 x 1964 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 10,00,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1000 nits Sustained Full-Screen, 1600 nits Peak 2 (HDR content only), SDR Brightness: 600 nits, 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology, HDR with Dolby Vision |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | v6 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 3 x Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SDXC Card Slot |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera, 12 MP |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | High-Fidelity Six-Speaker Sound System |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M5 Pro |
| Speed | 12 x Performance Cores 6 x Efficient Cores |
| Cores | 18 Cores (12P + 6E) |
| Brand | Apple |
| Model | M5 Pro |
| Generation | Apple M5 |
Graphics
| GPU | Apple 20 Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 48 GB |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
Battery
| Battery | 72.4 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 22 hours |
| Battery Details | Lithium-Polymer Battery |
Extra
| Sales Package | 14″ MacBook Pro, USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














