



Apple MacBook Pro 16 2021 MK1F3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
$2,484.9 • Out Of Stock • By Apple
Apple MacBook Pro 16 2021 MK1F3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) is a Mac Business Ultrabook powered by Apple M1 Pro with 16 GB RAM and 1 TB SSD. It has a 16.2 inches Mini-LED, Liquid Retina XDR display with 120 Hz refresh rate. It uses Apple 16‑Core GPU. It has a 100 Wh with up to 14 hours of battery backup. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,484.9
Search
Apple MacBook Pro 16 2021 MK1F3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) price in United States is $2,484.9. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Apple M1 Pro
- 10 Cores (8P + 2E)
- 16 GB RAM
- 1 TB SSD
- Apple 16‑Core GPU
- 16.2 inches, 3456 x 2234 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Apple MacBook Pro 16 2021 MK1F3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB… Specs
Group: $2,000 to $3,000
General
- OS: Mac
- Utility: Everyday Use, Performance, Business
- Thickness: 16.8 mmAverage
- 2.15 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 16.2 inchesLarge
- 3456 x 2234 pixelsBest
- ~ 254 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M1 Pro
- 8 x Performance Cores
2 x Efficient Cores - 10 Cores (8P + 2E)
- Apple 16‑Core GPU Graphics
- 16 GB RAMSmallest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 3 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 100 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 16 2021 MK1F3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001HUS Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs HP Victus 15-fa0033dx Gaming Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050)
Samsung Galaxy Book 5 Pro 360 NP960QHA-KG1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Samsung Galaxy Book 3 Pro 360 2-in-1 NP960QFG-KA1US Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11)
Lenovo Legion 5i 83LY0000US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Samsung Galaxy Book 5 360 NP750QHA-KA1US Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 512GB/ Win11)Apple MacBook Pro 16 2021 MK1F3LL/A Laptop (Apple M1 Pro/ 16GB… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | MacBook Pro 16 2021 |
| Model | MK1F3LL/A |
| Utility | Everyday Use, Performance, Business |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | MacOS |
| Dimensions | 355.7 x 248.1 x 16.8 mm |
| Weight | 2.15 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Mini-LED, Liquid Retina XDR Display |
| Touch | No |
| Size | 16.2 inches |
| Resolution | 3456 x 2234 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | XDR brightness: 1,000 nits sustained Full-Screen, 1,600 nits peak (HDR content only), SDR Brightness: 500 nits Max, Wide colour (P3), True Tone Technology, ProMotion Technology |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 3 x Thunderbolt 4 (DisplayPort, Power Delivery) |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD Camera |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad, Multi-Touch Gestures |
| Inbuilt Microphone | Studio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming |
| Speakers | High-fidelity six-speaker sound system with force-cancelling woofers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M1 Pro |
| Speed | 8 x Performance Cores 2 x Efficient Cores |
| Cores | 10 Cores (8P + 2E) |
| Brand | Apple |
| Model | M1 Pro |
| Generation | Apple M1 |
Graphics
| GPU | Apple 16‑Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 100 Wh Battery |
| Adapter Type | 140W USB-C Power Adapter |
| Battery Backup | Upto 14 hours |
| Battery Details | Lithium-Polymer |
Extra
| Sales Package | 16-inch MacBook Pro, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m), USB-C Power Adapter |
| Other Features | Ambient Light Sensor, 16-core Neural Engine, 200GB/s memory bandwidth |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














