



Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MV0002M Laptop (Apple M5 Max-18 Core/ 64GB/ 2TB SSD/ macOS/ 40-Core GPU)
$4,599 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MV0002M Laptop (Apple M5 Max-18 Core/ 64GB/ 2TB SSD/ macOS/ 40-Core GPU) is a Mac Ultrabook powered by Apple M5 Max with 64 GB RAM and 2 TB SSD. It has a 16.2 inches Liquid Retina XDR display with 120 Hz refresh rate. It uses Apple 40 Core GPU. It has a 100 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Fingerprint Sensor, Thunderbolt, Card Reader and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MV0002M Laptop (Apple M5 Max-18 Core/ 64GB/ 2TB SSD/ macOS/ 40-Core GPU) price in United States is $4,599. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Apple M5 Max
- 18 Cores (12P + 6E)
- 64 GB RAM
- 2 TB SSD
- Apple 40 Core GPU
- 16.2 inches, 3456 x 2234 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MV0002M Laptop (Apple M5 Max-18 Co… Specs
Group: $3,750 to $5,250
General
- OS: Mac
- Utility: Performance, Everyday Use
- Thickness: 16.8 mmAverage
- 2.14 kgHeaviest
- 1 Year Warranty
Display
- 16.2 inchesLargest
- 3456 x 2234 pixelsBest
- ~ 254 PPIHighest
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Apple M5 Max
- 12 x Performance Cores
6 x Efficient Cores - 18 Cores (12P + 6E)
- Apple 40 Core GPU Graphics
- 64 GB RAMLargest
- 2 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v6.0
- 3 x USB Type-C
- 12 MP Camera
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 100 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MV0002M Laptop (Apple M5 Max-18 Co… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MV0002M Laptop (Apple M5 Max-18 Co… Price History
You can check the price history of Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MV0002M Laptop (Apple M5 Max-18 Core/ 64GB/ 2TB SSD/ macOS/ 40-Core GPU) below. The current price is $4,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700HUUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Lenovo Legion Pro Rollable Gaming Laptop (Intel Core Ultra Series 3/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11Home/ RTX5090)
Asus ExpertBook B1 B1503CVA-XS54 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 21M3000RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7535U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Pro) vs Lenovo ThinkPad P16v Gen 1 21FE0028US Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 6GB RTX A1000)Apple MacBook Pro 16 2026 Z1MV0002M Laptop (Apple M5 Max-18 Co… Full Specs
General
| Series | Macbook Pro 16 2026 |
| Model | Z1MV0002M |
| Utility | Performance, Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| OS | Mac macOS |
| Dimensions | 355.9 x 248.2 x 16.8 mm |
| Weight | 2.14 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina XDR display |
| Touch | No |
| Size | 16.2 inches |
| Resolution | 3456 x 2234 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1,000,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1000 nits Sustained Full-Screen, 1600 nits Peak 2 (HDR content only), SDR Brightness: 600 nits, 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology, HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10 and HLG |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | v6 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | 3 x Thunderbolt 5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD/SDHC/SDXC |
| Fingerprint Sensor | Touch ID |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FaceTime HD camera, 12 MP |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Force Touch Trackpad |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Three-mic Array with Directional Beamforming |
| Speakers | 6 Speaker System |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M5 Max |
| Speed | 12 x Performance Cores 6 x Efficient Cores |
| Cores | 18 Cores (12P + 6E) |
| Brand | Apple |
| Model | M5 Max |
| Generation | Apple M5 |
Graphics
| GPU | Apple 40 Core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 64 GB |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
Battery
| Battery | 100 Wh Battery |
| Adapter Type | 140W USB-C Power Adapter |
| Battery Details | Lithium-Polymer Battery |
Extra
| Sales Package | 16″ MacBook Pro, 140W USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















