


Apple MacBook Pro 16 inch MK1A3HN Laptop (M1 Max 10-core CPU/ 32GB/ 1TB SSD/ Mac OS Monterey/ 32-core GPU)
$2,903.65 • View Prices • By Apple
Apple MacBook Pro 16 inch MK1A3HN Laptop (M1 Max 10-core CPU/ 32GB/ 1TB SSD/ Mac OS Monterey/ 32-core GPU) price in United States starts from $2,903.65.
- Share
$2,903.65
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Apple M1 Max M1 Max
- 10 Cores
- 32 GB Unified Memory RAM
- 1 TB SSD
- 32-core GPU
- 16.2 inches, 3456 x 2234 pixels
- Mac OS
- 1 Year Warranty
Apple MacBook Pro 16 inch MK1A3HN Laptop (M1 Max 10-core CPU/ … Specs
Group: $250,000 to $300,000
General
- OS: Mac
- Utility: Performance
- Thickness: 16.8 mmAverage
- 2.2 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16.2 inchesLarge
- 3456 x 2234 pixelsBest
- ~ 254 PPIHigh
- Anti Glare
Performance
- Apple M1 Max M1 Max
- 10 x Cores
- 10 Cores
- 32-core GPU Graphics
- 32 GB Unified Memory RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 3 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 100 Wh BatteryGood
Apple MacBook Pro 16 inch MK1A3HN Laptop (M1 Max 10-core CPU/ … Price History
You can check the price history of Apple MacBook Pro 16 inch MK1A3HN Laptop (M1 Max 10-core CPU/ 32GB/ 1TB SSD/ Mac OS Monterey/ 32-core GPU) below. The current price is $279,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 21G20022US Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro/ 4GB Graphics) vs HP Victus BM7B7UA#ABA Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graphics)
Asus TUF Gaming F16 FX608JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Gigabyte G6X 9KG-43US864SH Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB Graphics)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Apple MacBook Pro 16 inch MK1A3HN Laptop (M1 Max 10-core CPU/ … Full Specs
General
| Series | Macbook Pro M1 Max Chip (10-core CPU and 32-core GPU) |
| Model | MK1A3HN/A, MK1A3HN/A |
| Utility | Performance |
| OS | Mac OS Monterey |
| Dimensions | 355.7 x 248.1 x 16.8 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | Liquid Retina XDR Display |
| Touch | No |
| Size | 16.2 inches |
| Resolution | 3456 x 2234 pixels |
| PPI | ~ 254 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Native Resolution, Up to 1, 000 nits Sustained Brightness, 1, 600 nits Peak Brightness, 10, 00, 000:1 Contrast Ratio |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 3 x USB Type-C |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Magic Keyboard, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Studio Quality Three-mic Array with High Signal-to-noise Ratio and Directional Beamforming |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Sound | High-fidelity six-speaker sound system with force-cancelling woofers, Wide stereo sound, Support for spatial audio when playing music or video with Dolby Atmos on built-in speakers |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Apple M1 Max M1 Max |
| Speed | 10 x Cores |
| Cores | 10 Cores |
| Brand | Apple |
| Series | M1 Max |
| Model | M1 Max |
| Chipset | Apple M1 Max chip |
Graphics
| GPU | 32-core GPU |
| Brand | Apple |
Memory
| RAM | 32 GB Unified Memory |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 100 Wh Battery |
| Battery Backup | Upto 21 hours |
Extra
| Included Software | iMovie, Siri, GarageBand, Pages, Numbers, Photos, Keynote, Safari, Mail, FaceTime, Messages, Maps, Stocks, Home, Voice Memos, Notes, Calendar, Contacts, Reminders, Photo Booth, Preview, Books, App Store, Time Machine, TV, Music, Podcasts, Find My, QuickTime Player |
| Sales Package | 16 inch MacBook Pro, USB-C Power Adapter, USB-C to MagSafe 3 Cable (2 m) |
| Other Features | 100 watt-hour lithium-polymer battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












