


Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0411 Laptop (Celeron N4500/ 8GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS)
$344.72 • Out Of Stock • By Asus
Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0411 Laptop (Celeron N4500/ 8GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) price in United States starts from $344.72.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$344.72
Search
Features
- Intel Celeron Dual Core N4500
- Dual Core, 2 Threads
- 8 GB LPDDR4X RAM
- 64 GB eMMC Storage
- Intel Integrated UHD
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Chrome OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0411 Laptop (Celeron N4500/ 8GB/ 6… Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- OS: Chrome
- Utility: Performance
- Thickness: 189 mmThick
- 1.8 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsAverage
- ~ 141 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- Intel Celeron Dual Core N4500
- 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores
- Dual Core, 2 Threads
- 4 MB Cache
- Intel Integrated UHD Graphics
- 8 GB LPDDR4X RAMAverage
- 64 GB eMMC
Connectivity
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 2 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0411 Laptop (Celeron N4500/ 8GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs Lenovo Chromebook 82UY0014HA Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB/ Chrome OS)
Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0411 Laptop (Celeron N4500/ 8GB/ 64GB eMMC/ Chrome OS) vs Lenovo Ideapad Slim 3 Chromebook 14IAN8 83BN001PHA Laptop (Intel Pentium N100/ 4GB/ 128GB eMMC/ Chrome OS)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000BUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)Asus Chromebook CX1500CKA-NJ0411 Laptop (Celeron N4500/ 8GB/ 6… Full Specs
General
| Series | Chromebook CX1 |
| Model | CX1500CKA-NJ0411 |
| Utility | Performance |
| OS | ChromeOS |
| Dimensions | 361.3 x 249.9 x 189 mm |
| Weight | 1.8 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | 6(802.11ax) Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in microphone |
| Speakers | Built-in speaker |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Celeron Dual Core N4500 |
| Speed | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| Cores | Dual Core, 2 Threads |
| Cache | 4 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Celeron Dual Core |
| Model | N4500 |
| Chipset | Titan C |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | Intel Integrated UHD |
| Brand | Intel |
Memory
| RAM | 8 GB LPDDR4X |
| eMMC Storage | 64 GB |
Battery
| Battery | 2 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












