
Asus ProArt P16 2024 Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/1TB SSD/ 8GB RTX 4070 Graphics)
$2,089.75 • Coming Soon • By Asus
Asus ProArt P16 2024 Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/1TB SSD/ 8GB RTX 4070 Graphics) price in United States starts from $2,089.75.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Asus ProArt P16 2024 Laptop (AMD Ryzen… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Asus ProArt P16 2024 Laptop (AMD Ryzen… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- AMD Ryzen AI 9 HX 370
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 16 inches, 3840 x 2400 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
UPCOMING
Asus ProArt P16 2024 Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/1TB S… Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance
- Thickness: 14.9 mmSlim
- 1.85 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 3840 x 2400 pixelsBest
- ~ 283 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 9 HX 370
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsAverage
- 32 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Fingerprint Sensor, Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ProArt P16 2024 Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/1TB SSD/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Apple MacBook Air 2026 13 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10‑core GPU)
Asus ProArt P16 2024 Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/1TB SSD/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs Asus ROG Flow Z13 2025 GZ302EA-RU420WS Gaming Laptop (AMD Ryzen AI MAX 390/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11)
Asus ProArt P16 2024 Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/1TB SSD/ 8GB RTX 4070 Graphics) vs HP Omen 16-am0241TX Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 24GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050 Graph)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Dell Precision 3490 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11) vs Dell Alienware M18 R2 Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 64GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB Graphics)Asus ProArt P16 2024 Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/1TB S… Full Specs
General
| Series | ProArt P16 |
| Utility | Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354.9 x 246.9 x 14.9 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | OLED |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 283 PPI |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 400nits, 500nits HDR peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut, 1,000,000:1, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500, 1.07 billion colors |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C Support Display / Power Delivery, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x USB 4.0 Gen 3 Type-C Support Display / Power Delivery |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | 1 x SD Express 7.0 card reader |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in speaker |
| Sound | Smart Amp Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX 370 |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 9 |
| Model | HX 370 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











