







Asus ROG Strix G18 2024 G814JV-RS75 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060)
$1,599.99 • View Prices • By Asus
Asus ROG Strix G18 2024 G814JV-RS75 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060) is a Windows Gaming Laptop powered by 13th Gen Intel Core i9 13650HX with 16 GB DDR5 RAM and 2 TB SSD. It has a 18 inches IPS display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Anti-Glare Display, Ethernet and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Strix G18 2024 G814JV-RS75 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060) price in United States is $1,599.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 13th Gen Intel Core i9 13650HX
- 14 Cores (6P + 8E)
- 16 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus ROG Strix G18 2024 G814JV-RS75 Gaming Laptop (13th Gen Co… Specs
Group: $1,250 to $1,750
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming, Everyday Use
- Thickness: 23.1 mmThick
- 3 kgHeaviest
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 168 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 13th Gen Intel Core i9 13650HX
- 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores
8 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E)
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus ROG Strix G18 2024 G814JV-RS75 Gaming Laptop (13th Gen Co… Prices
7% (price dropped by $110 in one month)
Asus ROG Strix G18 2024 G814JV-RS75 Gaming Laptop (13th Gen Co… Price History
You can check the price history of Asus ROG Strix G18 2024 G814JV-RS75 Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 2TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4060) below. The current price is $1,599.99. Over the past month, there has been a decrease of $110 in the price.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 2021 Z14V0016E Laptop (Apple M1 Pro/ 32GB/ 512GB SSD/ macOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Ultra NP964XGL-XG2US Laptop (Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB/ Win11/ 8GB Graphics)
Asus ROG Strix G615JHR-DS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo Legion 5i 83LY000LUS Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 21HF000CUS Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs HP OmniBook 5 Flip 14 B86Q7UA#ABA 2-in-1 Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)Asus ROG Strix G18 2024 G814JV-RS75 Gaming Laptop (13th Gen Co… Full Specs
General
| Series | ROG Strix G18 2024 |
| Model | G814JV-RS75 |
| Utility | Performance, Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 399 x 294 x 23.1 mm |
| Weight | 3 kg |
| Warranty | Year Onsite warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% DCI-P3, 3ms Response Time |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, Power Delivery) |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 (DisplayPort, 40 Gbps Data Transfer) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 720P HD Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Sound | Dolby Atmos, AI Noise-Canceling Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 13th Gen Intel Core i9 13650HX |
| Speed | 6 x (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Performance Cores 8 x (Turbo Speed upto 3.6 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E) |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 13650HX |
| Generation | 13th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 2.42 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 4800 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 280W AC Adapter |
| Battery Details | 4S1P, 4-cell Li-ion |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adapter & Cord, User Guide |
| Other Features | Aura Sync Light Bar |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















