




Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
$1,849 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) is a Windows Gaming Laptop powered by 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX with 16 GB DDR5 RAM and 2 TB SSD. It has a 18 inches IPS display with 144 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU with 8 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,849
Search
Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 9955HX/ 16GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) price in United States is $1,849. The lowest price is available at Target.
Features
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX
- 16 Cores, 32 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 2 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 5060
- 18 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9… Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Performance, Gaming, Everyday Use
- Thickness: 23.1 mmThick
- 3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 18 inchesLargest
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 168 PPILow
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX
- 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores
- 16 Cores, 32 Threads
- 64 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 2 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
MSI Vector 18 HX AI A2XWHG-029US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11/ 12GB Graphics) vs Lenovo Legion Pro 7i 83F50014US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 16GB RTX 5080)
Lenovo IdeaPad Slim 3i 82X700B4US Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Asus Vivobook 14 X1407QA-V14.X116512 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)Asus ROG Strix G18 2025 G814FM-DS95 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9… Full Specs
General
| Series | ROG Strix G18 2025 |
| Model | G814FM-DS95 |
| Utility | Performance, Gaming, Everyday Use |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 399 x 294 x 23.1 mm |
| Weight | 3 kg |
| Warranty | Year Onsite warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 18 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 168 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 3ms Response Time |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1 x USB 4 Type-C (DisplayPort, NVIDIA G-Sync, 40 Gbps, Power Delivery), 1 x USB 4 Type-C (DisplayPort, NVIDIA G-Sync, 40 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080P FHD Camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | 2-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Sound | Dolby Atmos, AI Noise-Canceling Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 9th Gen AMD Ryzen 9 9955HX |
| Speed | 16 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5.4 GHz) Cores |
| Cores | 16 Cores, 32 Threads |
| Cache | 64 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 9955HX |
| Generation | 9th Gen |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Dedicated Memory | GDDR7 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 1.61 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Bus Speed | 5600 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 64 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 2 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 280W AC Adapter |
| Battery Details | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
Extra
| Included Software | Xbox Game Pass for PC 3 months, Microsoft Office 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Sales Package | Laptop, Power Adapter & Cord, User Guide |
| Other Features | Aura Sync Light Bar |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















