






Asus ROG Strix Scar 15 G533QS-DS98 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 5900HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win10/ 16GB Graphics)
$1,869 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Strix Scar 15 G533QS-DS98 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 5900HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win10/ 16GB Graphics) is a Windows Gaming Laptop powered by 5th Gen AMD Ryzen 9 5900HX with 32 GB DDR4 RAM and 1 TB SSD. It has a 15.6 inches IPS display with 300 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 3080 GPU with 16 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Anti-Glare Display, Webcam, HDMI and Wi-Fi.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,869
Search
Asus ROG Strix Scar 15 G533QS-DS98 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 5900HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win10/ 16GB Graphics) price in United States is $1,869. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 9 5900HX
- Octa Core, 16 Threads
- 32 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- 16 GB NVIDIA GeForce RTX 3080
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ROG Strix Scar 15 G533QS-DS98 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 … Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 10
- Utility: Everyday Use, Gaming
- Thickness: 22.6 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 9 5900HX
- 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 16 GB, NVIDIA GeForce RTX 3080 GraphicsLargest
- 32 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.2
- 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus ROG Strix Scar 15 G533QS-DS98 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 … Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Apple MacBook Neo Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11) vs Asus Vivobook 16 X1607QA-DS54 Laptop (Qualcomm Snapdragon X X1-26-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP750XGK-KS2US Laptop (Intel Core 7 150U/ 16GB/ 512GB/ Win11)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs HP 15-fd0150wm B8LA9UA#ABA Laptop (13th Gen Core i5/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook Plus 514 CB514-3H-R6G5 (AMD Ryzen 3 7320C/ 8GB/ 128GB SSD/ ChromeOS)Asus ROG Strix Scar 15 G533QS-DS98 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 … Full Specs
General
| Series | ROG Strix Scar 15 |
| Model | G533QS-DS98 |
| Utility | Everyday Use, Gaming |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354 x 259 x 22.6 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 300 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 100% sRGB, 3 ms Response Time, Adaptive-Sync, Optimus |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.2 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort, Power Delivery, G-Sync), 3 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps) |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0b Port |
| Other Ports | 1 x 3.5mm Combo Audio Jack |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Optical Mech Keyboard Per-Key RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Support NumberPad |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | 2 x 4W Speaker, 2 x 2W Tweeter |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 9 5900HX |
| Speed | 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 5900HX |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3080 |
| Dedicated Memory | GDDR6 16 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 1.65 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen3 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W AC Adapter |
| Battery Details | 4S1P, 4-cell Li-ion |
Extra
| Sales Package | G533QS-DS98, Keystone & 2 Armor Caps, Power Adater & Cord, User Guide, Warranty Card |
| Other Features | AI noise-canceling Technology, Smart Amp Technology, Dolby Atmos |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















