




Asus ROG Strix Scar 15 G533ZW-AS94Q Gaming Laptop (12th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 3070Ti)
$1,799 • View Prices • By Asus
Asus ROG Strix Scar 15 G533ZW-AS94Q Gaming Laptop (12th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 3070Ti) is a Windows Gaming Laptop powered by 12th Gen Intel Core i9 12900H with 16 GB DDR5 RAM and 1 TB SSD. It has a 15.6 inches display with 240 Hz refresh rate. It is equipped with an NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti GPU with 8 GB VRAM. It has a 90 Wh. Notable features include Backlit Keyboard, Thunderbolt, Ethernet, Headphone Jack and Webcam.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Asus ROG Strix Scar 15 G533ZW-AS94Q Gaming Laptop (12th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 3070Ti) price in United States is $1,799. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 12th Gen Intel Core i9 12900H
- 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 16 GB DDR5 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti
- 15.6 inches, 2560 x 1440 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus ROG Strix Scar 15 G533ZW-AS94Q Gaming Laptop (12th Gen Co… Specs
Group: $1,500 to $2,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 22.6 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixelsPoor
- ~ 188 PPIAverage
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- 12th Gen Intel Core i9 12900H
- 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores - 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti GraphicsAverage
- 16 GB DDR5 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus ROG Strix Scar 15 G533ZW-AS94Q Gaming Laptop (12th Gen Co… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Asus ROG Strix Scar 15 G533ZW-AS94Q Gaming Laptop (12th Gen Co… Price History
You can check the price history of Asus ROG Strix Scar 15 G533ZW-AS94Q Gaming Laptop (12th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 3070Ti) below. The current price is $1,799. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

MSI Raider A18 HX A9WJG-052US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9-9955HX3D/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090) vs MSI Raider 18 HX AI A2XWJG-069US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9-285HX/ 64GB/ 2TB SSD/ Win11 Pro/ 24GB Graphics RTX 5090)
Apple MacBook Pro 16 Laptop (Apple M5 Max / 36GB/ 2TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Pro M5 Pro 16 2026 Laptop (Apple M5 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Apple MacBook Pro 16 2024 Laptop (Apple M4 Pro/ 48GB/ 1TB SSD/ macOS)
Lenovo Legion 5 15AHP10 83M0004AUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 260/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15 B0FVLHL87M Gaming Laptop (13th Gen Core i7/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)Asus ROG Strix Scar 15 G533ZW-AS94Q Gaming Laptop (12th Gen Co… Full Specs
General
| Series | ROG Strix Scar 15 |
| Model | G533ZW-AS94Q |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354 x 259 x 22.6 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| PPI | ~ 188 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 100% DCI-P3 |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Thunderbolt | 1 x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080p FHD camera |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 4-speaker system |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 12th Gen Intel Core i9 12900H |
| Speed | 6 x 2.5 GHz (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E), 20 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i9 |
| Model | 12900H |
| Generation | 12th Gen |
| Process Node | 10 nm |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| GPU Clock Speed | Upto 1.46 GHz |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR5 |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240W AC Adapter |
| Battery Details | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















