




Asus ROG Strix Scar II GL504GV-ES019T Gaming Laptop (8th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 6GB Graph)
$1,715.56 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Strix Scar II GL504GV-ES019T Gaming Laptop (8th Gen Core i7/ 8GB/ 1TB 256GB SSD/ Win10 Home/ 6GB Graph) price in United States starts from $1,715.56.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,715.56
Search
Features
- 8th Gen Intel Core i7 8750H
- Hexa Core, 12 Threads
- 8 GB DDR4 RAM
- 1 TB Hard Disk
- 256 GB SSD
- 6 GB NVIDIA Geforce RTX 2060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
OUT OF STOCK
Asus ROG Strix Scar II GL504GV-ES019T Gaming Laptop (8th Gen C… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming, Performance
- Thickness: 26.1 mmThick
- 2.4 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 8th Gen Intel Core i7 8750H
- 6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores
- Hexa Core, 12 Threads
- 9 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA Geforce RTX 2060 GraphicsSmall
- 8 GB DDR4 RAMSmallest
- 1 TB HDD, 256 GB SSDLarge
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.0
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- HD 720P Webcam Camera
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
HP OmniBook 5 16-af1865nr Laptop (Intel Core Ultra 7 255H/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G16 G615LM-DS96 Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo Legion 5i 83NX0000US Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus TUF Gaming A16 2025 FA607NU-WS53 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Asus ROG Strix Scar II GL504GV-ES019T Gaming Laptop (8th Gen C… Full Specs
General
| Series | ROG Strix Scar II |
| Model | GL504GV-ES019T |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Dimensions | 361 x 262 x 26.1 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Backlit IPS Display |
Connectivity
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
| WiFi | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth | v5 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock Slot |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Illuminated Chiclet Keyboard 4 Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | 2 x 3.5 W Speakers with Smart AMP Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 8th Gen Intel Core i7 8750H |
| Speed | 6 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| Cores | Hexa Core, 12 Threads |
| Cache | 9 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 8750H |
| Generation | 8th Gen |
| Chipset | Intel HM370 |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce RTX 2060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 8 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 2666 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 256 GB SSD |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Hard Disk Speed | 5400 RPM |
| Hard Disk Interface | SATA |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 230 W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Asus Splendid |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Li-ion Battery, Ultra Wide Viewing Angle, Super Narrow Bezel, Sleek Design, 2.33cm Narrower than Predecessor, Hypercool Pro |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














