





Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV-QP478WS Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
$1,920.46 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV-QP478WS Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,920.46.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,920.46
Search
Features
- AMD Ryzen AI 9 12 Core HX370
- 12 Cores (4P + 8E), 24 Threads
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV-QP478WS Gaming Laptop (AMD Ryzen… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 16.2 mmAverage
- 1.85 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 9 12 Core HX370
- 4 x (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores - 12 Cores (4P + 8E), 24 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.4
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV-QP478WS Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 24GB/ 1TB SSD/ macOS)
Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV-QP478WS Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G16 G614PH-RV033WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB RTX 5050 Graph)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Acer Predator Helios Neo 16 AI PHN16-73-97FV Gaming Laptop (Intel Core Ultra 9 275HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 12GB RTX 5070Ti) vs Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus ROG Strix G615JMR-AS74 Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Lenovo ThinkPad T14 Gen 5 21ML0089US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV-QP478WS Gaming Laptop (AMD Ryzen… Full Specs
General
| Series | ROG Zephyrus G16 |
| Model | GA605WV-QP478WS |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354 x 246 x 16.2 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 500nits |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.4 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB with Copilot key |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 4x Speaker, 2x Tweeters |
| Sound | Dolby Atmos, Smart Amp Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 9 12 Core HX370 |
| Speed | 4 x (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 2 GHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| Cores | 12 Cores (4P + 8E), 24 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 9 12 Core |
| Model | HX370 |
| Process Node | TSMC 4nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W AC Adapter |
| Battery Details | Li-ion |
Extra
| Included Software | Microsoft Office Home 2024 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | AMD XDNA NPU up to 50TOPS |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















