



Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI-QP253WS Gaming Laptop ( Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
$2,599.75 • View Prices • By Asus
Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI-QP253WS Gaming Laptop ( Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $2,599.75.
- Share
$2,599.75
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Intel Core Ultra 9 Series 1 185H
- 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 32 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4070
- 16 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI-QP253WS Gaming Laptop ( Intel Co… Specs
Group: $225,000 to $275,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 17.2 mmAverage
- 1.85 kgAverage
- 1 Year Warranty
Display
- 16 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsAverage
- ~ 189 PPIAverage
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- Intel Core Ultra 9 Series 1 185H
- 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores
8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores
2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores - 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads
- 24 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 GraphicsAverage
- 32 GB LPDDR5X RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 90 Wh, 4 Cell BatteryGood
Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI-QP253WS Gaming Laptop ( Intel Co… Price History
You can check the price history of Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI-QP253WS Gaming Laptop ( Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) below. The current price is $248,847. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI-QP253WS Gaming Laptop ( Intel Core Ultra 9 185H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G16 2023 G614JIR-N4062WS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell XPS 14 9440 Laptop (Intel Core Ultra 7 155H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Gigabyte Aero X16 1WH93USC64DH Copilot+ Laptop (AMD Ryzen AI 7 350/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs Asus TUF Gaming A15 FA507NUR-AS73 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graphics)
Lenovo IdeaPad Slim 5 83HY001PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB RAM/ 512GB SSD/ Win 11) vs Samsung Galaxy Book 4 NP754XGK-KS3US Laptop (Intel Core 5 120U/ 16GB/ 256GB SSD/ Win11)Asus ROG Zephyrus G16 GU605MI-QP253WS Gaming Laptop ( Intel Co… Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Series | ROG Zephyrus G16 |
| Model | GU605MI-QP253WS |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 354 x 246 x 17.2 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS level |
| Touch | No |
| Size | 16 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 189 PPI |
| Refresh Rate | 240 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 3ms Response Time, 500nits Brightness |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB Type-A, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort / power delivery, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery, 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| Thunderbolt | 1x Thunderbolt 4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | Asus Slim Power Jack |
Input
| Camera | 1080P FHD IR Camera for Windows Hello |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 4 Speaker (Dual Force Woofer) System with Smart Amplifier Technology, 2 Tweeters |
| Sound | Dolby Atmos, Hi-Res Certification |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | Intel Core Ultra 9 Series 1 185H |
| Speed | 6 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Performance Cores 8 x 1.8 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Efficient Cores 2 x (Turbo Speed upto 2.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| Cores | 16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads |
| Cache | 24 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 Series 1 |
| Model | 185H |
| Generation | Intel Core Ultra Series 1 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB LPDDR5X |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 90 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 200W AC Adapter |
| Battery Details | Li-ion |
Extra
| Included Software | Office Home and Student 2021 |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | Intel AI Boost NPU |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













