






Asus ROG Zephyrus S17 GX701LXS-HG032T Gaming Laptop (10th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 8GB Graph)
$2,071.82 • Out Of Stock • By Asus
Asus ROG Zephyrus S17 GX701LXS-HG032T Gaming Laptop (10th Gen Core i7/ 32GB/ 1TB SSD/ Win10 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $2,071.82.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,071.82
Search
Features
- 10th Gen Intel Core i7 10875H
- Octa Core, 16 Threads
- 32 GB DDR4 RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA Geforce RTX 2080 Super with Max-Q Design
- 17.3 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 10 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus ROG Zephyrus S17 GX701LXS-HG032T Gaming Laptop (10th Gen … Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- OS: Windows 10
- Utility: Gaming, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 17.3 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 127 PPILowest
- Anti Glare
Performance
- 10th Gen Intel Core i7 10875H
- 8 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 8 GB, NVIDIA Geforce RTX 2080 Super with Max-Q Design GraphicsLargest
- 32 GB DDR4 RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- HDMI, Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth v5.1
- 3 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 76 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 1 14IJL7 82LV0075US Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)
Dell 14 Plus Db14250 Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 512GB SSD/ MacOS)
Acer Nitro 16 AN16-41-R4CY Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7840HS/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11/ 8GB Graph) vs Asus ROG Strix G17 G713PI-DS94 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 7945HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4070)
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC00A7US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Lenovo ThinkPad T14s Gen 5 21LS0049US Laptop (Intel Core Ultra 5 135U/ 32GB/ 512GB SSD/ Win 11)Asus ROG Zephyrus S17 GX701LXS-HG032T Gaming Laptop (10th Gen … Full Specs
General
| Series | ROG Zephyrus S17 |
| Model | GX701LXS-HG032T |
| Utility | Gaming, Performance |
| OS | Windows 10 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 17.3 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 127 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Full HD LED Backlit IPS Display with G-Sync (300 nits Brightness, 72% NTSC Color Gamut, 300 Hz Refresh Rate, 3 ms Response Time (G2G) 1000:1 Contrast Ratio, 100% sRGB, 75.35% Adobe, Pantone Validated) |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth | v5.1 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB 3.0, 3 x USB 2.0 |
| Thunderbolt | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0b Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Kensington Lock |
Input
| Camera | No |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key RGB, Yes |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Sound | 2 x 2.5 W Speaker with Smart Amp Technology |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 10th Gen Intel Core i7 10875H |
| Speed | 8 x 2.3 GHz (Turbo Speed upto 5.1 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | Intel |
| Series | Core i7 |
| Model | 10875H |
| Generation | 10th Gen |
| Chipset | Intel HM470 |
Graphics
| GPU | NVIDIA Geforce RTX 2080 Super with Max-Q Design |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
Battery
| Battery | 76 Wh, 4 Cell Battery |
| Adapter Type | 240 W AC Adapter |
Extra
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Other Features | 76 WHrs Li-ion Battery, BIOS Administrator Password and User Password Protection |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















