
Asus Tianxuan Air 2024 Gaming Laptop (Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ 6GB RTX 4060)
$1,145.97 • Coming Soon • By Asus
Asus Tianxuan Air 2024 Gaming Laptop (Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ 6GB RTX 4060) price in United States starts from $1,145.97.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Asus Tianxuan Air 2024 Gaming Laptop (… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Asus Tianxuan Air 2024 Gaming Laptop (… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- AMD Ryzen AI 9
- 32 GB RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 14 inches, 2560 x 1600 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
UPCOMING
Asus Tianxuan Air 2024 Gaming Laptop (Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Business, Performance
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesAverage
- 2560 x 1600 pixelsGood
- ~ 216 PPIHigh
- Anti Glare
- 16:10 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen AI 9
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsLargest
- 32 GB RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Thunderbolt
- WiFi, Bluetooth
- 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 73 Wh BatteryGood
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Asus Tianxuan Air 2024 Gaming Laptop (Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 1TB SSD/ 6GB RTX 4060) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro 14 NP940XGK-KS1IN Laptop (Intel Core Ultra 5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo IdeaPad 1i 82LX005TUS Laptop (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 128GB eMMC/ Win 11) vs Lenovo IdeaPad 3i 82RJ005BUS Laptop (12th Gen Core i5/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga 7i 2-in-1 83DL0002US Laptop (Intel Core Ultra 7 155U/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11)
Asus ROG Strix G615JH-DS54 Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Asus Vivobook 14 X1404VAP-V14.C58256 Laptop (Intel Core 5 120U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win 11) vs Asus TUF Gaming A17 FA706NF-RS51 Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 7535HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 2050)Asus Tianxuan Air 2024 Gaming Laptop (Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/… Full Specs
General
| Series | Asus Tianxuan Air 2024 |
| Utility | Business, Performance |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | IPS |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 216 PPI |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 1 x USB Type-A |
| Thunderbolt | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | 9MP IR Camera |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Integrated Dual Array Digital Microphones |
| Speakers | Speakers |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen AI 9 |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen AI 9 |
| Generation | AMD Ryzen AI |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 73 Wh Battery |
| Adapter Type | 100W PD Power Adapter |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











