

Asus TUF A15 2026 FA506NCQ-HN010WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 32GB / 1TB SSD/ Win11 Home / 4GB Graph)
$1,056.8 • View Prices • By Asus
Asus TUF A15 2026 FA506NCQ-HN010WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 32GB / 1TB SSD/ Win11 Home / 4GB Graph) price in United States starts from $1,056.8.
- Share
$1,056.8
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 170
- Octa Core, 16 Threads
- 32 GB RAM
- 1 TB SSD
- 4 GB NVIDIA GeForce RTX 3050
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
Asus TUF A15 2026 FA506NCQ-HN010WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 … Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 24.5 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
- 16:9 Aspect Ratio
Performance
- AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 170
- 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 GraphicsSmall
- 32 GB RAMLargest
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 3 x USB 3.0, 1 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 48 Wh, 3 Cell BatteryGood
Asus TUF A15 2026 FA506NCQ-HN010WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 … Price History
You can check the price history of Asus TUF A15 2026 FA506NCQ-HN010WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 170/ 32GB / 1TB SSD/ Win11 Home / 4GB Graph) below. The current price is $99,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Read MoreLoading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Dell 14 Plus Laptop (Intel Core Ultra 7 256V/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11) vs Apple MacBook Air 15 2025 Z1DG000QV Laptop (Apple M4/ 24GB/ 1TB SSD/ MacOS/ 10 Core GPU)
Lenovo ThinkPad P16 Gen 2 21FA0052US Laptop (14th Gen Core i7/ 64GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 3500) vs Dell Latitude 5440 Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 21HQ000BUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11 Pro) vs Apple MacBook Pro 14 2024 MX2E3LL/A Laptop (Apple M4 Pro-12 Core/ 24GB/ 512GB SSD/ 16 Core GPU/ macOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Thin 15 B13VE-3023US Gaming Laptop (13th Gen Core i5/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Lenovo IdeaPad Slim 3 82XQ006RUS Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 256GB SSD/ Win11 Home) vs Asus Vivobook Go 15 E1504FA-AS54 Laptop (AMD Ryzen 5 7520U/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11)
Lenovo Legion 5i 83LY0007US Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5070) vs MSI Vector A16 HX A8WHG-004US Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 8940HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)Asus TUF A15 2026 FA506NCQ-HN010WS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 … Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A15 |
| Model | FA506NCQ-HN010WS |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 256 x 24.5 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 85/85/85/85, Value IPS-level, 250nits, 1000:1, 45% 62.5% 47.34% display |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Security Lock Port | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 170 |
| Speed | 8 x 3.2 GHz (Turbo Speed upto 4.75 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 7 |
| Model | 170 |
| Generation | AMD Ryzen 100 Series |
| Process Node | TSMC 6nm FinFET |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Dedicated Memory | GDDR6 4 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 32 GB |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 48 Wh, 3 Cell Battery |
| Adapter Type | 180W AC Adapter |
Extra
| Included Software | Office Home and Student |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











