
Asus TUF Gaming A14 2024 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 AI HX 370/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph)
$1,845.79 • Coming Soon • By Asus
Asus TUF Gaming A14 2024 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 AI HX 370/ 16GB/ 1TB SSD/ Win11 Home/ 8GB Graph) price in United States starts from $1,845.79.
- Share
This is an Upcoming Laptop.
Asus TUF Gaming A14 2024 Gaming Laptop… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Asus TUF Gaming A14 2024 Gaming Laptop… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- AMD Ryzen 9 AI HX 370
- 16 GB LPDDR5X RAM
- 1 TB SSD
- 8 GB NVIDIA GeForce RTX 4060
- 14 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
- Backlit Keyboard
UPCOMING
Asus TUF Gaming A14 2024 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 AI HX 370/… Specs
Group: $150,000 to $200,000
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- 1 Year Warranty
Display
- 14 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- AMD Ryzen 9 AI HX 370
- 8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 GraphicsAverage
- 16 GB LPDDR5X RAMAverage
- 1 TB SSD
Connectivity
- Ethernet (LAN), HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth v5.3
- 2 x USB 3.0, 2 x USB Type-C
- Backlit Keyboard, Inbuilt Microphone
Battery
- 73 Wh, 4 Cell BatteryGood
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Lenovo IdeaPad 5 2-in-1 83KT002QUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11) vs Dell 14 Plus 2-in-1 LDB04255-A376BLU-PUS Laptop (AMD Ryzen AI 5 340/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)
Acer Nitro V 17 AI ANV17-41-R8ML Gaming Laptop (AMD Ryzen 5 240/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060) vs Lenovo LOQ 15AHP10 83JG000FUS Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 250/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Legion 5i 83DG004JUS Gaming Laptop (14th Gen Core i9/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 4060)
MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050) vs Lenovo V14 G4 IRU 83A000PCUS Laptop (13th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11)Asus TUF Gaming A14 2024 Gaming Laptop (AMD Ryzen 9 AI HX 370/… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A14 |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Pro (64-bit) |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 14 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
Connectivity
| Ethernet | Yes |
| WiFi | WiFi 6E |
| Bluetooth | v5.3 |
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 2 x USB 3.0 |
| USB Port Details | 1 x USB4 (supports DisplayPort / Power Delivery), 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C, 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| HDMI | 1 x HDMI 2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Keyboard Backlit | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Speaker System |
| Sound | Dolby Atmos |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | AMD Ryzen 9 AI HX 370 |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | AI HX 370 |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 8 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB LPDDR5X |
| RAM Bus Speed | 7500 MHz |
| Solid State Drive | 1 TB SSD |
| SSD Interface | NVMe PCIe Gen4 |
Battery
| Battery | 73 Wh, 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, AC Adapter, User Guide, Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











