



Asus TUF Gaming A15 2021 FA506QM-HN124W Laptop (Ryzen 9 5900HX/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph)
$1,044.88 • Out Of Stock • By Asus
Asus TUF Gaming A15 2021 FA506QM-HN124W Laptop (Ryzen 9 5900HX/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11/ 6GB Graph) price in United States starts from $1,044.88.
- Share
This Laptop is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,044.88
Search
Features
- 5th Gen AMD Ryzen 9 5900HX
- Octa Core, 16 Threads
- 16 GB DDR4 RAM
- 512 GB SSD
- 6 GB NVIDIA GeForce RTX 3060
- 15.6 inches, 1920 x 1080 pixels
- Windows 11 OS
- 1 Year Warranty
OUT OF STOCK
Asus TUF Gaming A15 2021 FA506QM-HN124W Laptop (Ryzen 9 5900HX… Specs
Group: $90,000 to $112,500
General
- OS: Windows 11
- Utility: Gaming
- Thickness: 25 mmThick
- 2.3 kgHeavy
- 1 Year Warranty
Display
- 15.6 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixelsBad
- ~ 141 PPILow
- Anti Glare
Performance
- 5th Gen AMD Ryzen 9 5900HX
- 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores
- Octa Core, 16 Threads
- 16 MB Cache
- 6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 GraphicsAverage
- 16 GB DDR4 RAMAverage
- 512 GB SSD
Connectivity
- HDMI, Multi Card Reader
- WiFi, Bluetooth
- 4 x USB 3.0
- Inbuilt Microphone
Battery
- 4 Cell Battery
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Laptops
Related Searches
Compared With

Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Lenovo Yoga Pro 9i Touchscreen Laptop (Intel Core Ultra 9 285H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Apple MacBook Air 15 2026 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ MacOS/10 Core GPU) vs Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS)
Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS) vs Samsung Galaxy Book 4 Pro NP964XGK-KG3US Laptop (Intel Core 5 Ultra 125H/ 16GB/ 512GB SSD/ Win11)
Lenovo Yoga Slim 7x 83ED0001US Laptop (Snapdragon X Elite X1E-78-100/ 16GB/ 512GB SSD/ Win 11) vs Acer Chromebook 315 CB315-4H-C0BR (Intel Celeron N4500/ 4GB/ 64GB eMMC/ ChromeOS)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs Asus ROG Zephyrus G14 GA403WR-XS97 Gaming Laptop (AMD Ryzen AI 9 HX 370/ 32GB/ 2TB SSD/ Win 11/ 12GB RTX 5070Ti)
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Raider GE78 HX 14VGG-254US Gaming Laptop (14th Gen Core i7/ 16GB/ 1TB SSD/ 512GB SSD/ Win11/ 8GB RTX 4070)Asus TUF Gaming A15 2021 FA506QM-HN124W Laptop (Ryzen 9 5900HX… Full Specs
General
| Series | TUF Gaming A15 |
| Model | FA506QM-HN124W |
| Utility | Gaming |
| OS | Windows 11 Home (64-bit) |
| Dimensions | 359 x 256 x 25 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Type | LED |
| Touch | No |
| Size | 15.6 inches |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| PPI | ~ 141 PPI |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | 144Hz Refresh Rate, Anti-Glare IPS-level Adaptive-Sync display |
Connectivity
| Ethernet | No |
| WiFi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 4 x USB 3.0 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
Input
| Camera | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | 2x 2W Speaker |
| Sound | DTS software |
| Optical Drive | No |
Processor
| Processor | 5th Gen AMD Ryzen 9 5900HX |
| Speed | 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Cores |
| Cores | Octa Core, 16 Threads |
| Cache | 16 MB |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 5900HX |
| Generation | 5th Gen |
Graphics
| GPU | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Dedicated Memory | GDDR6 6 GB |
| Brand | NVIDIA |
Memory
| RAM | 16 GB DDR4 |
| RAM Bus Speed | 3200 MHz |
| Maximum RAM Supported | Upto 32 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Solid State Drive | 512 GB SSD |
Battery
| Battery | 4 Cell Battery |
Extra
| Sales Package | Laptop, AC Adapter, User Guide, Manuals |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













